Rolnicy z całej Polski szykują się na strajk generalny przeciwko Zielonemu Ładowi i nadmiernemu eksportowi

Strajk generalny jest w planach rolników z różnych regionów Polski. Organizacją blokad kluczowych szlaków komunikacyjnych oraz punktów granicznych na piątek, 9 lutego, zajmuje się Związek Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Działania strajkowe mają rozpocząć się o godzinie 10:00 i potrwają do 14:00. Informacje dotyczą rolników planujących protesty w co najmniej kilkunastu lokalizacjach. Producenci rolni zamierzają wyjść na ulice takich miejscowości jak Egiertowo, Stara Kiszewa, Starogard Gdański, Czarlin, Tczew, Sztum czy Prabuty, ale lista ta nieustannie rośnie.

Unijny Zielony Ład oraz zbyt duży import z krajów położonych za wschodnią granicą to główne powody niezadowolenia rolników. Wiesław Burzyński z Pomorskiej Izby Rolniczej podkreśla, że samorząd rolniczy wielokrotnie próbował podjąć dialog z władzami, jednak czuje się niewysłuchany. Zaznacza również, że niektóre z protestów mogą mieć charakter spontaniczny, na co wskazuje intensywna aktywność społeczności rolniczej.

Chociaż przedstawiciele izby rolniczej planują pikietować Urząd Wojewódzki, nie zamierzają blokować dróg. Z kolei „Solidarność” Rolnicza ma zamiar organizować protesty na obszarach wiejskich. Stanisław Anders, koordynator protestów w regionie pomorskim, wyjaśnia, że ci, którzy zarejestrowali zgromadzenie z wyprzedzeniem, mogą blokować ronda i odcinki dróg. W innych miejscach ruch będzie spowolniony, podobnie jak podczas poprzedniej akcji protestacyjnej.

W protestach ma wziąć udział ponad tysiąc osób.