Młodzi pływacy z Gdańska zdobywają medale podczas mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców

Podczas mistrzostw krajowych w pływaniu dla seniorów i młodzieży, które odbyły się na basenie w Lublinie, reprezentanci gdańskiego klubu Barrakuda potwierdzili swoją wysoką dyspozycję. Pierwszym złotym medalem dla Pomorza na dystansie 400 metrów stylem wolnym w kategorii seniorów został uhonorowany Mikołaj Filipiak. Paulina Cierpiałowska natomiast, startując na 50 metrach stylem motylkowym, uplasowała się na trzeciej pozycji wśród młodszych zawodników. Dodatkowo, brązowy krążek na 50 metrów stylem klasycznym zdobył Łukasz Solak reprezentujący AZS AWFiS Gdańsk.

Mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców w Lublinie, które miały miejsce od 25 do 28 kwietnia 2024 roku, przyniosły emocje i sukcesy dla dwóch zawodników z gdańskiego klubu Barrakuda. Na szczytach swoich możliwości zaprezentowali się 18-letni Mikołaj Filipiak oraz 19-letnia Paulina Cierpiałowska, rywalizując w swoich ulubionych stylach pływackich.

Ich trener, Artur Mikicin, zdradził, że choć oczekiwano walki o medal na 400 metrów, nie narzucali sobie i swoim zawodnikom dodatkowej presji. Wyścig rozegrany został z dużą pokorą, mając na uwadze silną konkurencję. Strategia zakładała, że decydujące będzie finiszowanie Mikołaja, które miało rozpocząć się 125 metrów przed końcem wyścigu. Filipiak jednak zmodyfikował tę taktykę w trakcie wyścigu, decydując się na atak na ostatnim 100-metrowym odcinku. Tym samym udało mu się ustanowić nowy rekord życiowy – 3 minuty i 54 sekundy na 400 metrów stylem dowolnym, zdobywając przy tym kwalifikacje na juniorskie mistrzostwa Europy. Powiększenie przewagi do ponad trzech sekund jest zapowiedzią dużej rywalizacji podczas lipcowych zawodów w Wilnie.