Rewitalizacja gdańskich dzielnic w toku

Remont Ratusza Oruńskiego idzie pełną parą do przodu. Wnętrza budynku przechodzą zupełną metamorfozę, po skończonych pracach będzie to miejsce otwarte na mieszkańców. Planowane jest między innymi wyposażenie multimedialnej biblioteki. Odbudowany ratusz, na swoją siedzibę wybrała Rada Dzielnicy a także Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. 

Wzniesiony w stylu neogotyckim budynek ratusza datowany jest na rok 1867. Fasada z czerwonej cegły przetrwała zawieruchę wojenną. Dzięki czemu po wojnie budynek mógł pełnić funkcję między innymi urzędu stanu cywilnego a później także komisariatu milicji. Dlatego też obecna przebudowa skupia się głównie na wnętrzu budynku. Przystosowywany jest on dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, między innymi przez dodanie szybu windowego. W planach jest również wymiana dachu oraz budowa antresoli. Elewacja zewnętrzna pozostaje bez zmian, przeprowadzane są jedynie prace konserwacyjne. Płaskorzeźby przedstawiające Demeter i Temidę pozostają na swoich miejscach.

Mediateka, która powstanie w nowym wnętrzu jest innowacyjnym pomysłem, który na pewno przyciągnie do siebie mieszkańców. Oprócz książek, jak w zwykłej bibliotece, dostępne będą również filmy oraz płyty muzyczne. Wygospodarowana zostanie również część przeznaczona dla gier, zarówno planszowych jak i na konsole.

Władze miasta nie poprzestają na rewitalizacji samego budynku. Przeprowadzane są rozmowy z mieszkańcami, aby wprowadzane zmiany odpowiadały potrzebom gdańszczan. Wspólnie opracowywane są plany odnośnie zagospodarowania zieleni, utrzymywania porządku oraz tego jaka infrastruktura będzie przydatna. Działania te mają na celu angażowanie społeczności, pomoc potrzebującym poprzez dialog oraz pomoc rzeczową.

Rewitalizacja nie tylko dla Oruni. Rozpoczęcie prac w kolejnych dzielnicach.

Aż dziesięć budynków na Dolnym mieście przejdzie metamorfozę. Odremontowane będą budynki mieszkalne, powstanie również nowe centrum społeczne mające wspierać mieszkańców. W ramach kompleksowych działań przebudowane zostaną istniejące już drogi, powstaną nowe przejścia podziemne. Plany przewidują kompleksowe zadbanie o dzielnice, postawione zostaną nowe ławki oraz kosze na śmieci. Wyszczerbione chodniki zostaną zastąpione nowymi, wygodniejszymi do poruszania się po nich . Dla zapewnienia bezpieczeństwa zainstalowany zostanie nowy monitoring oraz system oświetleniowy. To jednak nie wszystkie plany wobec okolicy. Władze miasta stawiają  również na zapewnienie inwalidom łatwego poruszania się po mieście. Dotyczy to zarówno dróg jak i dostępności budynków.

Dzielnica Nowy Port również objęta będzie programem rewitalizacji. Odnowione zostaną budynki mieszkalne, lecz nie tylko wizualnie, ważne jest również zapewnienie sprawnego podłączenia do siedzi elektrycznej. W każdej wspomnianej okolicy powstały już organizacje wsparcia społecznego. Mają one za zadanie pomoc oraz aktywizację społeczną. Oferowana jest pomoc dla młodych w potrzebie, biedniejszych rodzin, a także dla seniorów.

Wszelkie działania związane z Gminnym Programem Rewitalizacji finansowane są dzięki środkom przekazanym przez Unię Europejską.