Publikacja raportu na temat zdarzenia morskiego z utratą żurawia stoczniowego

Rzetelność i dokładność badań przeprowadzonych przez Państwową Komisję Badania Wypadków Morskich zaowocowała publikacją obszernego, liczącego 85 stron, raportu. Dokument ten szczegółowo omawia incydent, który miał miejsce pod koniec sierpnia poprzedniego roku na wodach Morza Bałtyckiego, gdzie nastąpiła utrata ogromnego żurawia stoczniowego z pokładu holowanego pontonu.

Raport przypomina o tym, jak alkohol wpłynął na zdolności trzech członków załogi holownika Odys, prowadząc do tragicznego wypadku. Alkohol, będący znaczącym czynnikiem ryzyka w pracy marynarzy, niestety okazał się być obecny podczas tego niefortunnego zdarzenia.

Dokument zawiera szczegółowy opis sytuacji – holownik Odys przewoził ponton TRD Voyager. Na pokładzie tego ostatniego znajdował się żuraw stoczniowy o imponującej masie równoznacznej z 255 tonami oraz wysokości sięgającej 46,8 metra. Rejs rozpoczął się w Gdyni, a celem było dotarcie do Szczecina. Jednakże w trakcie podróży, dokładnie między Ustką a Łebą, doszło do dramatycznego upadku żurawia ze statku do morza.