Policja idzie na wojnę z piratami drogowymi

W całej Polsce na drogach codziennie umierają ludzie. Część z poszkodowanych jednak już do końca życia będzie odczuwać skutki wypadku. Rząd postanowił podjąć walkę w tej sprawie. Niedawno uchwalona nowelizacja ustawy o Ruchu Drogowym została przyjęta i być może niedługo wejdzie w życie. Co się zmieni?
 

Jak rząd zamierza walczyć z piratami?

 
Podwyższenie mandatów i rozszerzenie wsparcia dla rodzin ofiar. To tylko kilka ze zmian, jakie wprowadza rząd w nowelizacji. Zmiany zdecydowanie odczują kierowcy.
 
Mandaty mogą wynosić nawet 5 tysięcy złotych, a w postępowaniu sądowym można będzie nałożyć grzywnę do 30 tysięcy. To spore podwyżki, jednak pozytywnie oceniane. Eksperci sądzą, że zapobiegnie to wielu zdarzeniom drogowym.
 
W ustawie znajduje się również wytyczna dotycząca pijanych kierowców. Za przestępstwo drogowe spowodowane pod wpływem alkoholu grozić będzie do 2 lat więzienia. Dużo gorzej będzie w przypadku spowodowania śmierci. Tutaj zaostrzono kary do 8 lat.
 

Zmniejszy się ilość wypadków?

 
Eksperci są zdania, że nowelizacja spowoduje znaczny spadek wypadków i ich śmiertelności. Możliwość sprawiedliwego ukarania pijanych kierowców i zwykłych piratów powinna znacząco ukrócić szkodliwe zachowania. Takie jak to które niedawno zaprezentował w Gdańsku pijany kierowca, który spowodował niebezpieczną sytuację. Uderzył w skarpę, co spowodowało przewrócenie się samochodu i dachowanie. W wypadku na szczęście nikt nie ucierpiał, a sprawca nie przyznaje się do winy.
 
Dużo groźniej było podczas zderzenia trzech aut i busa w Tuchomiu. W zdarzeniu ucierpiały 2 osoby dorosłe i 11-latek. Na szczęście na ten moment ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
 
Apelujemy więc o rozwagę i bezpieczną jazdę, zwłaszcza podczas wakacyjnych wyjazdów. Nie śpieszmy się i bezpiecznie dotrzyjmy do wyznaczonego celu.