Dominikanie w Gdańsku. Wystawa czasowa Muzeum Gdańska

Muzeum w Gdańsku serdecznie zaprasza na wystawę pod tytułem „Dominikanie w Gdańsku, 800 lat Zakonu domi­ni­ka­nów w Pol­sce”, którą będzie można oglądać aż do 15 listopada. Ekspozycja zapozna nas z ciekawą historią tego zakonu oraz uzmysłowi wpływ, jaki miał on na miasto.
 

Dominikanie w Gdańsku

 
Zakon dominikanów od setek lat był częścią miasta i jego kultury. Od prawie ośmiu stuleci są oni współtwórcami społeczeństwa i sytuacji politycznej. Wystawa „Dominikanie w Gdańsku. 800 lat Zakonu domi­ni­ka­nów w Pol­sce” ma przybliżyć szerszej publiczności historię zakonu, jego losy oraz upadek. Całość będzie niesamowicie ciekawa i zapewni nam naprawdę solidną porcję wiedzy historycznej, która może stać się motorem do dalszych poszukiwań historycznych.
Na ekspozycji znajdziemy blisko 200 eksponatów. Będą dokumenty potwierdzające przywileje dla zakonu, przedmioty codziennego użytku i te używane podczas świąt i obrzędów. Pomysłodawcy chcieli w pełni ukazać funkcjonowanie zakonu i całej jego hierarchii. Nie obejdzie się bez bolesnych wspomnień, ale będą również chwile radosne. Zgromadzone zbiory pochodzą z wielu instytucji, w tym bibliotek i innych muzeów.
 
Obejrzymy tu cenne dzieła sztuki, oryginalne unikatowe dokumenty, srebrne krzyże i ornamenty. Prawdziwym rarytasem będzie rękopis kroniki gdańszczanina oraz bulla papieska. Całe wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, arcybiskupa Wojciecha Polaka oraz arcybiskupa Tadeusza Wojdy.