Podsumowanie statystyki urodzin w Gdańsku. Jakie imiona i miesiące urodzin są najpopularniejsze?

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób kwarantanna wpłynęła na stan urodzin w kraju. Na szczęście zanotowany w Gdańsku spadek narodzin nie jest duży. W 2020 roku w gdańskich szpitalach na świat przyszło 9153 dzieci. W 2021 było ich o 483 mniej- 8670. Jednak zeszłoroczny wynik jest i tak większy niż ten z 2018, gdy na świat przyszło 8590 noworodków. Wśród wszystkich narodzonych w zeszłym roku 184 było bliźniakami. Oprócz tego odnotowano aż cztery porody trojaczków.

Warto również zaznaczyć, że ilośc urodzin zanotowanych w Gdańsku nie oznacza, że wszystkie dzieci zostaną gdańszczanami i gdańszczankami. Dla porównania z 8670 dzieci urodzonych w zeszłym roku, tylko 4071 zostało zameldowanych w Gdańsku.

Jeśli ciekawią Was jakie miesiące są najpopularniejszymi pośród rodzących, mamy również i takie podsumowanie. W roku 2021 najwięcej dzieci urodziło się w marcu- 864 noworodków oraz w grudniu- 661 porodów. Dwa lata temu, w roku 2020 były to październik- 965 porodów) oraz znów marzec z liczbą 583.

Najbardziej popularne imiona nadawane w 2021 roku w Gdańsku

W zależności od pokolenia, możemy zauważyć rosnącą popularność imion nadawanych noworodkom. W ostatnich latach najpopularniejszym imieniem była Julia, jednak w 2021 nie znalazła się w pierwszej piątce najczęściej nadawanych imion. Z męskich imion prym wciąż wiedzie na zmianę Jan z Jakubem. Oba imiona znajdują się w pierwszej piątce.

Najwięcej dziewczynek otrzymało imię Laura. Imię to pochodzi od symbolu chwały i triumfu- lauru, wieńca laurowego. Męskim odpowiednikiem jest zdecydowanie mniej popularny Wawrzyniec. Laurą może obchodzić imieniny 22 stycznia, 17 czerwca, 18 sierpnia lub 19 października.

Wśród chłopców najczęstszym wyborem było imię Jan. Biblijne imię oznaczające „Jahwe jest łaskaw”. Damskim odpowiednikiem Jana jest Joanna oraz Janina. Jaśki imieniny mogą obchodzić praktycznie w każdym miesiącu i wybierać spośród wielu dni. Jednak najczęściej obchodzone daty to 24 czerwca, 4 sierpnia oraz 29 sierpnia.

Jeśli ciekawi Was podobne zestawienie dla Polkowic, zapraszamy do lektury artykułu na portalu Polkowice.pl