Ostrzeżenie o sztormie na terenie Pomorza

Dziś, 13 stycznia Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku wydało ostrzeżenie dotyczące sztormu drugiego stopnia. Specjaliści przewidują, że siła wiatru osiągnie nawet 90 km/h w okolicy Trójmiasta- może osiągnąć nawet 7-8 stopni w skali Beauforta. Ostrzeżenie będzie obowiązywało na pewno do godziny 22 dzisiejszego dnia, jednak istnieje możliwość przedłużenia tego czasu.

Zamknięte otwarte przestrzenie

Aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zdecydował się na zamknięcie cmentarzy komunalnych a także Parku Oliwskiego- na razie jedynie w dzisiejszym dniu. Cmentarz Łostowicki oraz Cmentarz Centralny Srebrzysko pozostają otwarte, jednak do odwołania nie jest możliwy wjazd samochodem za teren nekropolii.

Warto zachować szczególną ostrożność

Najbezpieczniej będzie pozostać w domach oraz zabezpieczyć wszystkie rzeczy znajdujące się na zewnątrz. W ramach możliwości unikajmy pozostawiania pojazdów pod drzewami, a w szczególności jeśli planujemy pozostać w aucie. Podczas wichury występuje realne zagrożenie ze strony drzew oraz niezabezpieczonych elementów, które może porwać wiatr.

Wschodnia część strefy brzegowej (w tym całe Trójmiasto) objęta została ostrzeżeniem o sztormie. Możliwe jest występowanie silnego wiatru- pędzącego nawet z prędkością powyżej 90 km/h. Pomorski Alarm Pogodowy ostrzega o nasileniu wichury w nocy z 13 na 14 stycznia, kulminacja zawieruchy może potrwać aż do piątkowych godzin porannych. Synoptycy przewidują jednak, że do weekendu pogoda się uspokoi- już od piątku powiewy powinny zacząć się stopniowo wyciszać.

Wraz ze sztormem na Pomorze ma zawitać również cieplejsza temperatura. W najbliższych dniach możemy spodziewać się temperatur powyżej 0 oraz miejscowo drobnych opadów deszczu, czy wręcz mżawki.