Podpisano kontrakt na rewitalizację Zespołu Sierocińca

W Gdańsku ciągle trwają akcje związane z konserwacją historycznych budynków. Zachowanie kultury i historii związanej z rejonem jest niezwykle ważne dla wciąż rozwijającego się miasta. Nie dziwi więc, że przyszła w końcu pora na odnowienie jednego z najstarszych gdańskich zabytków.

Nowe życie Zespołu Sierocińca

Prace nad zabytkowym budynkiem będą przebiegać w kilku etapach. Docelowo ma tu powstać oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej. Będzie to kolejny etap w historii budynku, który sprawował już funkcje od szpital, sierociniec i punkt opieki dla starszych ludzi aż po drukarnię i księgarnię. Teraz Zespół Sierocińca na swój sposób powróci do korzeni, bowiem planowane wystawy mają mieć na celu uwrażliwianie mieszkańców na potrzeby innych ludzi.

Jednak zanim powstanie tu galeria, przede wszystkim najważniejsze będzie zadbanie o porządną konstrukcję. Dlatego też pierwszy etap prac skupiony będzie na wzmacnianiu istniejących już zabudowań. W tym samym czasie odbywać się będą prace archeologiczne oraz działania konserwatorskie. Powstaną dodatkowe ściany, które dodatkowo wzmocnią konstrukcję budynku. Wszystkie te prace mają potrwać około roku.

Gdańska Galeria Miejska

Po ukończeniu prac konserwatorskich rozpocznie się przystosowywanie wnętrz do potrzeby nowego oddziału Galerii Miejskiej. W przyszłości poznamy tu twórczość lokalnych artystów, ale też weźmiemy udział w zajęciach edukacyjnych. GGM ma w planach nie tylko prowadzenie galerii, ale także aktywną edukację mieszkańców i mieszkanek Gdańska oraz promowanie sztuki i literatury.

W odnowionych salach znajdziemy między innymi sale z wystawami stałymi oraz czasowymi. Poświęcone bedą nie tylko sztukom plastycznym, ale także literaturze. W miejscu, gdzie historycznie znajdowała się kuchnia zostanie otwarta kawiarnia, dodatkowo wzbogacona ogródkiem na wewnętrznym dziedzińcu. Zaś w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się kaplica, powstanie sala wykładowa oraz sceniczna. Będą one mogły jednocześnie pełnić rolę sal wystawienniczych.