Piknik historyczny z okazji 685-lecia Oruni na tle bitew rycerskich

Nie lada atrakcją stała się propozycja Rady Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce w Gdańsku, która zaprosiła lokalnych mieszkańców na historyczną ucztę w Parku Oruńskim. W malowniczych zakątkach parku pojawiły się postacie z przeszłości – rycerze, łucznicy, reprezentanci średniowiecznej burżuazji, mnisi oraz kuglarze. Najważniejszym punktem programu była inscenizacja konfliktu pomiędzy wojskami Krzyżackimi a polskimi. To wydarzenie pozwoliło spędzić kilka godzin na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody, jednocześnie bawiąc się i poznając historię.

Za motywację do zaplanowania tego pikniku posłużyło obchodzone 685-lecie istnienia Oruni. Z tej okazji odczytano także oryginalny dokument nadający nazwę dzielnicy.

Dokument ten mówił: „Niech wszyscy obecni i przyszli mieszkańcy, którzy to czytają lub o tym słyszą, będą wiedzieć, że ja – brat Dytryk von Altenburg, wielki marszałek Zakonu Najświętszej Marii Panny, po konsultacji z innymi członkami zakonu, nadaje temu miejscu nazwę Oerunia”. Nazwa ta jest odniesieniem do nazwiska Albrechta von Ore – komtura gdańskiego, który zginął w bitwie pod Płowcami w 1331 roku. Dokument kontynuuje: „Ponadto udzielam prawo do budowy młyna na Strudze Raduńskiej i przywilej do składania jęczmienia piwnego”.