Park Oliwski – miejsce wyciszenia dla duszy i ciała

Chyba nie ma Gdańszczanina, który nie znałby tego miejsca. Malowniczy park o powierzchni ponad 11 hektarów, od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zarówno mieszkańców szukających chwili wytchnienia, jak i turystów zwiedzających nasze miasto.
 

Historia parku w pigułce

Park zwany także Ogrodem Opackim, historią sięga aż do XII wieku, kiedy to na tych terenach zaczęli osiedlać się Zakonnicy Ojców Cysterskich. Poszukiwali oni miejsc mało dostępnych, które nadawały się do prowadzenia gospodarstw, a także upraw ziemi. Źródła historyczne wskazują, że pierwszy ogród ozdobny powstał na tamtych terenach już w XVI wieku. Źródła kartograficzne z tamtego okresu przedstawiają jednak jedynie budynki klasztorne, przez co nie można określić ram czasowych, w których na tych terenach powstały podwaliny obecnego Parku Oliwskiego.
 
Przez wieki tył parku, jak i jego aranżacja zmieniała się wraz z aktualnie panującymi trendami oraz obecnymi właścicielami parku. Po II wojnie światowej Park Oliwski został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków, a w 1955 otrzymał on imię Adama Mickiewicza.
 

Moc parkowych atrakcji

Park Oliwski jest niewątpliwie jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na mapie Gdańska, bez względu na porę roku i pogodę. W okresie świąt Bożego Narodzenia możemy tu podziwiać słynne na całą Polskę iluminacje świąteczne, które nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat oraz zachęcają do wieczornych spacerów. W innych porach roku, poza relaksującymi przechadzkami alejami parku, możemy także uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych. Odbywa się tu wiele koncertów plenerowych, a najbardziej popularnym z nich jest bez wątpienia Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartina”, gdzie usłyszymy muzykę Mozarta czy Wolfganga w różnych osłonach stylistycznych, od adaptacji symfonicznych po folk czy jazz.
 
Park Oliwski bez wątpienia jest jednym z najbardziej magicznych miejsc, w którym możemy zaczerpnąć świeżego powietrza, czy zabrać ukochaną na niezapomniany romantyczny spacer. Głęboko wierzymy, że odwiedzając to miejsce, zostanie ono w państwa pamięci na bardzo długi czas, jako jedno z tych najbardziej urokliwych.