Nowe drzewa z Budżetu Obywatelskiego

Dziś mija ostatni dzień składania ofert w przetargu na posadzenie 334 drzew w różnych częściach Gdańska. Mieszkańcy oddając głosy wybrali 8 lokalizacji, w których zasadzone zostaną nowe drzewa. Do obowiązków firmy, która wygra w przetargu będzie należało posadzenie drzew ale również późniejsza ich pięlęgnacja. Ochotnicy będą sadzić przeróżne gatunki drzew, od dębów i jodeł aż po miłorzęby i śliwy.

Wśród miejsc przygotowanych pod inwestycje są zarówno aleje, parki oraz projekt zadrzewienia okolic placów zabaw.

Ścieżka przy ulicy Leszczynowej zyska 50 sztuk nowych drzew, będą to dwa gatunki wiśni. Z całą pewnością warto będzie wybrać się w tamte okolice na spacer. Wiosną podczas okresu kwitnięcia wiśni będzie to miejsce niczym z bajki.

Niezwykle ważnym przedsięwzięciem w ramach projektu „Więcej cienia w Krainie Zabawy w Parku Reagana” będzie obsadzenie drzewami terenów przy placach zabaw. Dzięki temu dzieci zyskają większą ilość cienia latem, a także lepszą jakość powietrza. Do tego celu specjalnie wybrane zostały duże gatunki drzew takie jak jarząb szwedzki, lipa drobnolistna oraz jarząb pospolity.

Największym wyzwaniem jest obsadzenie drzew w okolicy Alei Havla. Na szczęście glediczja trójcierniowa da sobie doskonale radę w trudnych dla tego rejonu warunkach. Bez problemu znosić będzie suszę, jednak aby wspomóc ją w najcieplejszych miesiącach w podłożu umiejscowione będą wkłady hydrożelowe.

Przepiękne klony wzbogacać będą ulicę Wilanowską. Aby wspomóc rozwój roślin, wykorzystany będzie system nawadniająco- napowietrzający. Specjalnie został wybrany gatunek Klonu pospolitego- jego purpurowe liście będą wkomponowywać się w istniejącą już roślinność. Gatunek ten świetnie sprawdza się w miastach, nadaje się do sadzenia go blisko tras komunikacyjnych.

Park Diany i Heleny jest już wyposażony w wiele atrakcji dla każdego. Dla aktywnych dostępny jest skatepark, boisko przystosowane do uprawiania wielu sportów a także siłownię. Dzieci znajdą dla siebie dobrze wyposażony plac zabaw, a miłośnicy gier towarzyskich- stoliki przygotowane do gry w szachy. Ostatnimi dodatkami do parku jest ścieżka zdrowia oraz odpowiednio przygotowany wybieg dla czworonogów. Aby jeszcze bardziej rozpieścić uczęszczających, nasadzonych zostanie dodatkowo 73 różnych drzew. Jest to drugie miejsce na liście, które warto odwiedzić będzie w sezonie kwitnienia wiśni.

Więcej cienia dla miasta

Do Alei Grunwaldzkiej powrócą dorodne lipy, które przynosić będą ulgę od letnich upałów. Jeśli pamiętacie Aleje w latach 60-tych, właśnie do wyglądu z tych czasów ma ona powrócić. Drzewa powrócą z obu stron alei, mają pomóc nie tylko z problemem braku cienia, ale również polepszyć stan powietrza w okolicy.

Osiedle Kokoszki to kolejne miejsce gdzie posadzone zostaną wiśnie, pojawi się również przepiękna jodła. Będzie to przepiękne drzewko bożonarodzeniowe dla mieszkańców.

Miasto pamięta o wszystkich mieszkańcach, dlatego też w planach zazieleniania miasta znalazł się Cmentarz Łostowicki. Oprócz szpalerów miłorzębu oraz dębu na cmentarzu, przy pomniku Poległych Żołnierzy pojawi się przepiękny dąb czerwony.

Jako, że proces zazieleniania miasta ma być długotrwały, opiekunowie drzew zobowiązują się do regularnego dbania o rośliny.