Nowa flota elektrycznych autobusów w Gdańsku

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz otwiera nową kartę w historii gdańskiej komunikacji publicznej. W kolejnych miesiącach zakupowane będą nowe autobusy, wszystkie napędzane elektrycznością. Gdańsk pozbywać będzie się powoli dotychczasowych starych pojazdów, jednak są to już ostatnie spalinowe autobusy w mieście.

Nowa era komunikacji miejskiej

Łącznie planowany jest zakup 40 nowych autobusów elektrycznych. Na 18 przetarg ogłoszą Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Na kolejnych 14 złożona zostanie aplikacja o dofinansowanie w ramach dotacji Polskiego Ładu. Program Zielony Transport Publiczny pozwoli na finansowanie 5 elektryków. W ciągu najbliższych miesięcy do Gdańska dotrą również trzy pojazdy mini, Karsan Jest Electri.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej potwierdziła, że miasto nie będzie kupować używanych dotychczas spalinowych autobusów. Miasto ma stawać się jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego sposobu zasilania pojazdów. Pani Prezydent podkreśliła również, że zmiany te mają na celu ograniczanie strat środowiskowych. Działania te mają zapewnić lepsze powietrze dla Gdańszczan, ale również a może nawet w szczególności dla przyszłych pokoleń.

Co oprócz elektrycznych autobusów?

Innym rozwiązaniem przyjaznym środowisku jest użycie autobusów z napędem wodorowym. Jest szansa, że w najbliższych latach Gdańsk nabędzie tego typu pojazdy. Zastępca prezydenta do spraw przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Piotr Borawski potwierdza zainteresowanie. Tłumaczy jednak, że w najbliższym czasie władze miasta nie planują zakupu pojazdów napędzanych wodorem. Prowadzone są analizy rynku; zakup takiego typu autobusu byłby jednorazowo większym kosztem, jednak dostępność paliwa do jego zasilenia jest zdecydowanie łatwiejsza niż w przypadków innego typu pojazdów.