Już dziś 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Od kilku tygodni w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych jak i internetowych można wspierać Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Czy to przez zakup specjalnych produktów, czy możliwość przesłania datku za pomocą przelewu czy wrzucenia do puszki stacjonarnie. Finał 30. edycji WOŚPu będzie miał miejsce 30 stycznia 2022 roku. 

Na co zbierane są środki w tym roku?

30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poświęcony jest zebraniu środków, które zostaną przeznaczone na wspieranie okulistyki dziecięcej. Wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę, jak ważnym zmysłem jest wzrok. To dzięki niemu jesteśmy w stanie radzić sobie z codziennymi wyzwaniami współczesnego świata. Najmniejsze problemy z oczami mogą mieć ogromny wpływ na rozwój oraz funkcjonowanie młodego człowieka.

Dlatego tak ważna jest sprawna i wczesna diagnostyka ewentualnych nieprawidłowości. Jednak aby szpitale mogły skutecznie diagnozować i leczyć młodych pacjentów; potrzebne są niezwykle kosztowne maszyny medyczne. Na terenie Polski obecnie funkcjonuje 25 ośrodków okulistyki oraz mniejsze poradnie okulistyki dziecięcej. Wszystkie te placówki potrzebują nowoczesnego sprzętu, na których większości niestety nie stać.

Oprócz wykrywania jaskry, zaćmy oraz leczenia urazów wzroku; wielu młodych pacjentów diagnozowanych jest również z anomaliami rozwojowymi czy nowotworami. 25% wykonanych w 2019 roku operacji to właśnie operacje guzów. Krótkowzroczność jest również coraz większym problemem, wśród dzieci nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Odpowiednie wyposażenie ośrodków oraz przychodni pozwoli na odpowiednio szybką diagnostykę i leczenie.