Niełatwo Polakom porzucić samochód, nawet na jeden dzień

22 września to data, która w kalendarzu obchodów europejskich zarezerwowana jest na Dzień bez Samochodu. Jest to ekologiczne święto o charakterze promocyjnym, które ma na celu namówienie kierowców na chociaż jednodniowe skorzystanie z innych, bardziej przyjaznych dla środowiska form transportu. Pomimo że jest to najdroższy sposób przemieszczania się, Polacy nadal najchętniej korzystają z własnych samochodów, co sprawia, że rezygnacja z nich może być dla wielu wyzwaniem.

Od momentu, kiedy w roku 2000 Komisja Europejska wprowadziła Dzień bez Samochodu do oficjalnego kalendarza obchodów, corocznie 22 września w wielu miastach Europy mieszkańcy mają możliwość korzystania z komunikacji miejskiej całkowicie za darmo. Władze miejskie stawiają na aktywne motywowanie obywateli do pozostawienia swoich pojazdów na ten jeden dzień w garażu. Celem tego jest przede wszystkim obniżenie poziomu emisji spalin do atmosfery.

W ramach Dnia bez Samochodu organizowane są także różne akcje edukacyjne oraz happeningi. Służą one przede wszystkim podkreśleniu znaczenia dbałości o środowisko i promocji ekologicznych metod przemieszczania się na co dzień.