Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni jest niezwykle ciekawym obiektem choćby przez wzgląd na jego multimedialność, ale także poprzez ciekawą historię, jaka stara się opowiedzieć. To unikatowe muzeum przedstawia historię emigracji narodu polskiego i późniejsze losy uciekinierów. Pozwala także poczuć dumę narodową, pokazując najznakomitsze wynalazki i osiągnięcia naszych rodaków.
 

Jakie atrakcje zobaczymy na wystawie stałej

 
Wystawa stała Muzeum emigracji to najobszerniejsza wystawa w Polsce poruszająca tematykę polskiej emigracji. Podczas wizyty poznamy wiele postaci i dowiemy się co nieco o ich motywacjach i celach, w jakich wyjechali. Poznamy tutaj wybitne postacie, które są szeroko znane na świecie i słyną ze swoich wielkich odkryć oraz czynów. Nie zabraknie również historii zwykłych ludzi i ich codziennych bolączek.
 
Pojawiają się tutaj także ludzie współcześni, którzy z zapałem opowiadają o swoim wyjeździe i dalszym życiu w obcym kraju. Na uwagę zasługuje powstająca makieta statku Batory, który woził polskich emigrantów do ich marzeń, czyli wielkiego USA.
 

Ekspozycja czasowa „Klimaks”

 
Wystawa obecnie prezentowana w muzeum opowiada historię, która zdarzyła się naprawdę. Jest to opowieść o życiu i wyjeździe osadników z Polski, którzy postanowili spróbować życia w budującej się dopiero Ameryce. Wystawa próbuje odkryć inne strony historii polaków w tym niegdyś dzikim kraju.
 
Na ekspozycji możemy podziwiać fotografie Miarianny i Katarzyny Wąsowskich, zapoznamy się z poezją Urszuli Zajączkowskiej oraz obejrzymy film, oraz prezentacje.
 
Elementem wystawy jest skrzynia Warda, która służyła do transportu roślin z dalekich krajów. Specjalnie zaprojektowany szklany pojemnik pozwalał bezpiecznie przewozić okazy nawet na duże odległości.
 
To oczywiście tylko część atrakcji, jakie oferuje nam ta ekspozycja. Nie zdradzimy już nic więcej. O pięknie ukrytym w fotografiach i zgromadzonych tu innych eksponatach trzeba przekonać się samemu.