Kampania społeczna na rzecz ochrony środowiska „Nie rób obciachu, nie śmieć” w województwie pomorskim

Poczynając od kampanii społecznej „Nie rób obciachu, nie śmieć”, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW) rozpoczął działania mające na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na coraz większy problem zaśmiecania plaż, jezior i lasów na terenie województwa pomorskiego.

Kampania została oficjalnie zainaugurowana w poniedziałek na molo w Gdańsku Brzeźnie, gdzie gościem specjalnym była minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. Minister wyraziła swoje przekonanie, iż tego typu inicjatywy społeczne są niezbędne do zmniejszenia ilości odpadów w naszym otoczeniu.

Podczas konferencji prasowej organizowanej przez WFOŚiGW, przypomniano o istnieniu 9 strzeżonych nadmorskich kąpielisk w Gdańsku. Zaznaczono również, że na 23-kilometrowym pasie plaży ustawiono 800 koszy oraz 40 pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Przytoczono też dane mówiące, że rocznie zebrane zostaje aż 380 ton odpadów, co generuje koszt sięgający miliona złotych.

Nie można zapominać, że pozostawione na plaży butelki, kapsle, nakrętki, niedopałki papierosów czy opakowania po artykułach spożywczych to nie tylko problem estetyczny. To także realne zagrożenie dla naszego środowiska naturalnego.

Kampania „Nie rób obciachu, nie śmieć” jest kolejną edycją akcji ekoTurysta, prowadzonej przez WFOŚiGW w Gdańsku we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz wojewodą pomorskim. Poprzednie edycje tej kampanii zachęcały w oryginalny sposób do odpowiedzialnego zachowania podczas wypoczynku, polegającego na niezaśmiecaniu miejsc wypoczynku i wrzucaniu wszystkich odpadów do odpowiednich pojemników lub zabieraniu ich ze sobą.

W ramach kampanii studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych stworzyli murale oraz wystawę. Ich dzieła są prezentowane na gdańskim molo i mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców i turystów.