Interwencja posła PiS Kacpra Płażyńskiego w sprawie wykupu gminnych mieszkań przez lokatorów w Gdańsku Oliwie

Kacper Płażyński, reprezentujący partię Prawo i Sprawiedliwość jako poseł, podjął działania w kwestii umożliwienia mieszkańcom wielorodzinnego budynku w dzielnicy Gdańska – Oliwie, wykupu lokali od gminy, do której nieruchomość należy. Wspomniani lokatorzy, rezydujący w wyżej wymienionej kamienicy, od kilkudziesięciu lat bez powodzenia starają się o zgodę na zakup swoich mieszkań.

W środę, poseł Kacper Płażyński zorganizował konferencję prasową przed budynkiem znajdującym się przy ulicy Kwietnej numer 29 w Gdańsku Oliwie. Mówił o złym stanie technicznym gminnej nieruchomości i braku funduszy na niezbędne prace remontowe. W budynku mieszka cztery rodziny, co daje łącznie osiem osób. Poseł Płażyński podkreślił, że te rodziny od dawna próbują zakupić na własność lokale, w których mieszkają, jednak nie uzyskały na to zgody.

W związku z sytuacją mieszkających przy ulicy Kwietnej oraz zarządzającymi Gdańskimi Nieruchomościami, poseł Płażyński skierował pisma do prezydent miasta Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz. Otrzymał odpowiedź, w której mówiono o wydaniu kwoty 61 tysięcy złotych na prace konserwacyjne w latach 2003–2022. W odpowiedzi jest również informacja, że ze strony władz gminy nie wysyłano do lokatorów żadnych pism sugerujących konieczność dobrowolnego opuszczenia lokali. „Przeglądy budowlane kamienicy przy ulicy Kwietnej numer 29 są realizowane zgodnie z przepisami ustawy Prawo Budowlane i w terminach wyznaczonych przez tę ustawę. Stan techniczny budynku został określony jako umożliwiający dalsze użytkowanie na podstawie protokołu z pięcioletniej kontroli przeprowadzonej w 2020 roku oraz protokołu z rocznej kontroli stanu technicznego wykonanej w 2021 roku” – takie informacje zawierał list od gdańskiego magistratu skierowany do posła PiS.