Już od piątku rozpoczynają się XVIII Biografie Gdańskie. Dni Mniejszości Narodowych

W piątek, rozpoczynają się Dni Mniejszości Narodowych w Teatrze Miniatura. Festiwal potrwa do 28 listopada. Zaplanowano wiele wydarzeń związanych z różnymi kulturami mieszającymi się w Gdańsku. Odbędzie się między innymi czytanie książki przedstawiającej historie dziecięcych uchodźców, debata o temach „Kim jesteśmy dzisiaj”. Na scanie wystąpi kabaret aktorów warszawskiego Teatru Żydowskiego, zobaczymy niesamowity pokaz tańców orientalnych. Dla fanów muzyki przygotowano koncerty zespołów folkowych, chętni zwiedzania i nowej wiedzy zapraszamy na spacer z przewodnikiem po Wrzeszczu. Będzie również możliwość spotkania i rozmowy z pisarzem pochodzącym z Białorusi- Uładzimirem Nieklajewem.

XVIII Biografie Gdańskie

Czynnikiem, który pomógł w tworzeniu festiwalu było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. „Biografie Gdańskie” to święto wielu kultur Gdańska, możliwość wspólnego dialogu oraz wzajemnego poznawania siebie nawzajem. W końcu multikulturowości jest głęboko zakorzeniona w historii Gdańska.
Chyba najważniejszym dokonaniem tegorocznych Biografii jest premiera książki „Jak się tu znaleźliśmy”, książka została wydana właśnie z okazji kolejnej edycji festiwalu. Dzieło autorstwa Agnieszki Kochanowskiej przybliży nam historie dzieci i młodzieży mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę, a konkretniej Gdańsk. Młodzi uchodźcy opowiadają w niej swoje historię, tego zamieszkali w naszym mieście, często tragiczne historie rodzinne, na pewno każda może nauczyć nas wiele o empatii i miłości do drugiego człowieka.

Aby zapoznać szerszą publiczność z opowiedzianymi historiami, reżyserka Magdalena Miklasz wraz z aktorami przygotowali czytanie performatywne książki. Spektakl odbędzie się dwa razy, w piątek 26 listopada, najpierw o godzinie 11:00, i o godzinie 18:00.

Dla łazików świetnym wyborem będzie organizowany przez pedagogów Spacer po Wrzeszczu. Nie będzie to jednak zwykły spacer, organizatorzy zadbali o to aby pobudzić wszystkie zmysły i wyobraźnię przy odkrywaniu śladów historii. Spacery zaplanowano na dwa dni, 26 listopada będzie dniem wycieczek dla klas, dzień dla wycieczek rodzinnych to 28 listopada.

Wydarzenia artystyczne pokazujące wielokulturowość miasta

Weekend 27 i 28 listopada poświęcony będzie koncertom, które rozpoczną się w oba dni o godzinie 17:00. Na scenie zaprezentują się Gdański zespół Emigrah, litewski muzyk Baltasis Kiras; rodzinne trio Michalove zapozna słuchaczy z muzyką ludową Polski, Ukrainy oraz Bałkanów. W oba dni zobaczymy również pochodzącego z Białorusi barda Jauhieana Barysznikaua.

Również w weekend na scenie zaprezentuje się warszawski Teatr Żydowski, spektakl niezwykle polecamy szczególnie miłośnikom kabaretu. Póżniej temperaturę podgrzeją tancerki z grupy Art Orient. Zaprezentują one profesjonalny pokaz tańców orientalnych.

Debaty i rozmowy z gośćmi

W sobotę o godzinie 15:30 Anna Sobecka, autorka książki „Kalejdoskop. Spotkania z mniejszościami narodowymi” poprowadzi debatę związaną z tematyką jej książki. Gośćmi będą przedstawiciele mniejszości narodowych gdańska. Anna Sobecka jest doskonale zaznajomiona z tą tematyką; jest tłumaczką literatury białoruskiej- głównie skupia się na prosie i literaturze faktu. Oprócz tego jest również dziennikarką i publicystką.

Na niedzielę zaplanowano spotkanie z białoruskim pisarzem Uładzimirem Nieklajewem. Życie autora staje się świetną kanwą dla wydarzeń w jego powieściach. Podczas spotkania na pewno dowiemy się o jego drodze od kandydata na prezydenta Białorusi w 2010, do aresztowania i życia jako więzień polityczny. 

O organizatorach słów kilka

Rok 2021 przyniósł nam już 18 odsłonę Biografii Gdańskich. Jest to coroczna celebracja różnorodności i bogatej historii miasta, które nie było by takie samo bez wpływom wielu różnorodnych mieszkańców. To właśnie mieszance kultur i zwyczajów zawdzięczamy dzisiejszą twarz miasta, które wszyscy tak bardzo kochamy. Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy oraz Szkoci- przez wieki narodowości te żyły i funkcjonowały razem budując miasto znane nam dziś. Z czasem ludność miasta stawała się coraz bardziej różnorodna. Po zakończeniu II wojny światowej do Gdańska powrócili Życi, którym udało się ocaleć wojnę oraz pogromy, poszukiwaniu nowej ojczyzny przybyli również Tatarzy, Białorusini, Litwini oraz Ormianie. Część Niemców wolała pozostać w mieście, które przez pokolenie było ich małą ojczyzną. Wielu przesiedlonych Ukraińców to właśnie w Gdańsku mogło poczuć się znów jak w domu. Nie możemy zapominać tej jakże bogatej historii, to właśnie tolerancja i otwartość pozwoliły na rozkwit naszego miasta i jego wspaniały rozwój.

Teatr Miniatura jest organizatorem Biografii Gdańska już po raz drugi. Wydarzenie nie było by możliwe dzięki współpracy z:

  • Miastem Gdańsk,
  • Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym CHATKA,
  • Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku,
  • Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku,
  • oddziałem pomorskim Związku Ukraińców w Polsce
  • Udziałem gdańskim Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce
  • Stowarzyszenia Litwinów w Polsce

Udział w festiwalu jest darmowy, należy jedynie odebrać wcześniej zaproszenia dostępne w kasie Teatru Miniatura