W tym roku obchodzimy 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń, najwięcej w rejonie Śródmieścia oraz Głównego Miasta. Każdy odnajdzie atrakcję dla siebie, bowiem Gdańsk proponuje cały wachlarz sposobów na świętowanie tego specjalnego dnia. Od śpiewania pieśni patriotycznych w okolicach Dworu Artusa, gry miejskie i spacery z przewodnikami po rekonstrukcję historyczne. Dla miłośników muzyki również znajdzie się coś specjalnego. Zaplanowano bowiem aż osiem ulicznych koncertów orkiestr oraz chórów.
Obchody święta niepodległości w Gdańsku
Aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkankom i mieszkańcom Gdańska, w tym roku nie będzie organizowanej tradycyjnej Parady Niepodległości. Aby jednak każdy miał możliwość świętowania, zaplanowano wiele różnych wydarzeń. Można spokojnie wybrać się z rodziną na spacer po Śródmieściu i Głównym mieście, po drodze poznawać historię chłonąć patriotyczny klimat miasta.
Dla wszystkich chętnych przygotowano 1000 flag Polski, 300 flag Gdańska oraz biało-czerwone kotyliony do przypięcia do ubrań. Wydawanie flag i kotylionów rozpocznie się o godzinie 10:30, aby je odebrać należy się zgłosić do punktów przy Bramie Wyżynnej lub na Skwerze Dariusza Kobzdeja.
Warto pamiętać tego dnia o ważnych miejscach i pomnikach związanych z historią kraju. Dlatego delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Jana III Sobieskiego, przy Pomniku Poległych Stoczniowców 1970 oraz Tym, co za polskość Gdańska.
Aby cały dzień w całym Gdańsku widoczne były barwy narodowe; po zmroku na budynku Zieleniaka zostanie wyświetlona iluminacja biało-czerwonej flagi Polski.
Zaplanowane uroczystości
Inauguracja celebracji odbędzie się o godzinie 10:00 na Górze Gradowej. Na najwyższy maszt miejski wciągnięta zostanie flaga państwowa. W uroczystości udział weźmie Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przedstawiciele Rady Miasta oraz przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Gdańsk. Oprawę muzyczną zapewni koncert trębaczy oraz Moniki Kaźmierczak na mobilnym carillonie „Gdańsk”.
O godzinie 11:00 odezwie się „Katarzyna”- ostatni zachowany, a także największy z pięćdziesięciu dzwonów carillonu. Ważący prawie 3 tony dzwon, wprawiany jest w ruch za pomocą ludzkich mięśni. Dzięk „Katarzyny” oznajmia ważne wyrażenia w mieście, dlatego jest to stały fragment obchodów Święta Niepodległości.
W samo południe odbędzie się msza święta w Bazylice Mariackiej. Uroczystą mszę w intencji Ojczyzny odprawi arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Wojda. Niezapomniane wrażenia muzyczne zagwarantuje Cappella Gedanensis.
Również o 12:00 wszędzie gdzie obecna będzie orkiestra, odśpiewany zostanie hymn państwowy. Głównym punktem związanym z wykonaniem Mazurka Dąbrowskiego będzie Dwór Artusa. Przy odświętnym wykonaniu hymnu wzniesiona zostanie flaga narodowa. Znów będziemy mieć okazję usłyszeć muzykę carillonu w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, tym razem z wieży ratuszowej. Akompaniament wokalny zapewni Gdański Chór Nauczycielski pod dyrekcją Darii Polanowskiej.
Godzinę później, równo o 13 z wieży Ratusza Głównego Miasta ponownie usłyszymy dźwięki carillonu, podczas wyjątkowego koncertu.
Gra miejska oraz zwiedzanie z przewodnikami
Dla osób lubiących spędzać aktywnie czas oraz wyzwania zaplanowano specjalną grę miejską. Każdy zawodnij otrzyma kartę zawierającą wskazówki dzięki, którym możliwe będzie odnalezienie specjalnych miejsc w Gdańsku. Po rozwiązaniu zadań, uczestnicy otrzymają nagrody. Można startować pojedynczo lub w grupach. Gra miejska rozpoczyna się pod Drzewkiem Milenijnym na Targu Węglowym.
Przewodnicy związani z gdańskim oddziałem PTTK będą przeprowadzać wycieczki po miejscach związanych z historią Polski i Gdańska. Niezwykle ciekawa, lecz zawiłe losy Gdańska i jego powrotu na łono ojczyzny sprawiają, że wciąż można poznać nowe, niesamowite historie. Chętni na wycieczkę z przewodnikiem powinni zgłosić się do siedziby PTTK na ulicy Długiej. Wycieczki będą ruszać co piętnaście minut od godziny 10:00 do 12:00.
Muzeum Gdańska z okazji Święta Niepodległości przygotowało specjalny program dla zwiedzających. Zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawach znajdujących się w Ratuszu Głównego Miasta. Wystawa czasowa opowie historię gdańskich dominikanów, można będzie również przejść się korytarzami Ratusza i zajrzeć do ważnych pomieszczeń dawnej siedziby władz miejskich. Przy ulicy Groble dostępna będzie również wystawa fotografii zadedykowana ostatnim żyjącym żołnierzom Armii Krajowej. Wszystkie oddziały Muzeum Narodowego (Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Kuźnia Wodna w Oliwie) będą czynne do godziny 16:00.
Niezwykła rodzinna atrakcja czeka wszystkich zainteresowanych w Kuźni Wodnej w Oliwie. Odbędą się tam pokazy kucia Orła Białego, zaplanowano również warsztaty i wykonywanie ceramicznych orzełków.
Dodatkowe ważne informacje
Aby ułatwić nawigację pośród wydarzeń i różnych uroczystości; 11 listopada po nastrojeniu w radiu częstotliwości 91.30 UKF będziemy mogli usłyszeć bieżące informacje oraz ważne komunikaty. Radio dostępne będzie do odbioru na każdym odbiorniku.
Jeśli zgłodniejecie podczas spacerów i zwiedzania, warto wstąpić do jednej z gdańskich restauracji. Jak co roku przygotowana zostaje specjalne, świąteczne menu. Wiele ogródków oraz restauracji przyozdobionych jest odpowiednio dla okazji.