Spojrzenie w przeszłość- Dom Uphagena

Wizyta w Domu Johanna Uphagena daje nam wyjątkową możliwość cofnięcia się na chwilę w czasie. Jeśli ciekawi Cię to jak wyglądało mieszkanie mieszczan gdańskich o XVIII wieku- koniecznie musisz odwiedzić muzeum na ulicy Długiej 12.

Johann Uphagen żyjący w latach 1731-1802 , był niesamowicie zamożnym historykiem oraz miłośnikiem literatury. Gdy zakupił kamienicę przy ulicy Długiej, postanowił odremontować ją w popularnym wtedy stylu rokoko. Jednym z bardziej charakterystycznych elementów są ozdobne boazerie, na których widnieją motywy przyrodnicze. Malowidła przedstawiające przepiękne gatunki ptaków, malownicze widoki oraz zabytki architektury są obecnie jednym z najcenniejszych zabytków kamienicy.

Pomimo wielu lat oraz wojen, pozostaje jedyną w Polsce kamienicą mieszczańską, której wygląd nie został zmieniony. Zgodnie z życzeniem pierwszego właściciela, wnętrze pozostaje w swoim oryginalnym stylu. Po II Wojnie Światowej rozpoczęto działania mające na celu przywrócenie budynkowi dawnej świetności. Dzięki oryginalnym zapisom umów budowlanych, możliwe było odwzorowanie pierwotnego wyglądu. Przydatne okazały się również opisy oraz pocztówki pochodzące z XVIII wieku.

Nie od razu jednak wznowiono działanie jako muzeum. Kamienica pełniła również funkcję biur a także biblioteki miejskiej. Dopiero w roku 1981 budynek przeszedł pod pieczę Muzeum Historii Miasta Gdańska, aby zostać otwartym dla zwiedzających jako Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Choć jak obecna nazwa- Dom Uphagena – mogła by sugerować, nie jest to muzeum biograficzne. Celem jest zachowanie oraz prezentacja dawnych wnętrz.

Pomieszczenia, które można obecnie zwiedzać to między innymi:

Sień, w której można podziwiać oryginalny monogram oraz przepiękną wykonaną z jesionu szafę, której wykonanie datowane jest mniej więcej na rok 1750. W dawnym kantorze, obecnie znajduje się kasa muzeum oraz sklep.

Herbaciarnia, w czasach świetności najprawdopodobniej pełniła funkcję saloniku. Na ścianach widnieją ilustracje inspirowane sztuką chińską. Właśnie tutaj znajduje się jeden z trzech piecy, które przetrwały zawirowania historii.

Sień I piętra, oddzielona drzwiami od klatki schodowej. Znajdowała się tu oryginalnie szafa barokowa, w której przetrzymywano srebra rodowe. Niestety zaginęła podczas zawieruchy wojennej. Obecnie na jej miejscu stoi równie zabytkowa szafa gdańska.

Salon I piętra, gdzie widnieją przepiękne malowidła inspirowane zabytkami greckimi. Można tu zobaczyć ilustracje przedstawiające widoki Aten, Persepolis a także Koryntu. O ile wnętrze pozostaje oryginalne, niestety meble zaginęły lub nie przetrwały próby czasu. To właśnie w tym pomieszczeniu odbywały się coroczne spotkania rodziny Uphagerów.

Duża Jadalnia, Pokój Owadów oraz Pokój Kwiatów to pomieszczenia, w których znajdziemy przepiękne zdobienia. Sceny mitologiczne, ilustracje przedstawiające owady i ptaki. Kamienica jest najbardziej znana między innymi z tych właśnie pomieszczeń.

Kamienica mieści w sobie solidną dawkę historii, którą warto zobaczyć. Niezależnie czy w Gdańsku mieszkamy, czy jesteśmy turystą.