Jak pomóc nastolatkowi w kryzysie?

Potrzebujesz pomocy z dotarciem do swojej pociechy? Chcesz pomóc dziecku opanować emocje związane z okresem dorastania? Akademia Zdrowego Życia zaprasza na darmowy webinar dla rodziców dzieci w okresie buntu młodzieńczego.

Wsparcie dla rodziców

Projekt wspiera Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, zapewniając najlepszą pomoc dla potrzebujących rodzin. Spotkanie przeznaczone jest dla rodziców oraz wychowawców dzieci w wieku nastoletnim, które przechodzą kryzys związany z dojrzewaniem. Jeśli mamy problem z rozmową, nie wiesz jak pomóc i szukasz wsparcia specjalisty- warto więc znaleść czas 20 września od 16. Przez półtorej godziny doktor Anita Sumiła, psychiatra oraz psychotraumatolog prowadzić będzie wykład na temat kryzysu okresu dorastania. Dzięki uczestnictwu dowiemy się jak możemy pomóc naszym podopiecznym wejść w dorosłość oraz łagodniej znieść trudy wieku nastoletniego.

Nie ma potrzeby wcześniejszego zapisu, lub zgłaszania chęci udziału. Jedynym wymaganiem udziału jest podanie maila przed dołączeniem do webinaru. Udział w spotkaniu możemy wziąć klikając w podany link.

Wsparcie młodzieży z problemem uzależnienia 

Oprócz warsztatów dla rodziców, Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień ponownie organizuje wsparcie dla młodzieży. Szczególnie teraz, kiedy w przeciągu ostatniego roku dzieci zmuszone były korzystać częściej z komputera- ciężko jest kontrolować czas spędzany przez pociechy w wirtualnym świecie. Napięta sytuacja w domu, stres związany ze szkołą czy sytuacją na świecie- wszystko to powoduje, że dzieci uciekają w wirtualny świat. Czasem bardzo ciężko jest powrócić do realnego, nudnego lub wręcz zbyt stresującego świata realnego. Czasem chęć ucieczki od rzeczywistości może prowadzić również do nadużywania substancji psychoaktywnych.

W ramach programów dla dzieci przeprowadzane będą zajęcia mające na celu budowanie wiedzy na temat zdrowia. Ważne jest aby pokazywać młodym, dlaczego uzależnienia są tak wyniszczające- szczególnie w młodym wieku. Celem warsztatów jest budowanie świadomości problemów, zarówno dzieci jak i rodziców- a także wypracowywanie sposobów na radzenie sobie z nimi.

W zależności od indywidualnych potrzeb, możliwe jest zapisanie dziecka na jeden z dwóch cyklów spotkań. 

Dla dzieci, których rodzice zauważyli niepokojące zachowania związane z uzależnieniem od urządzeń cyfrowych (smartfona, komputera lub tabletu). Organizowanych będzie do trzech spotkań w ramach profilaktyki, przeznaczonych zarówno dla dzieci jak i rodziców. Zachowania, które powinny zaniepokoić opiekunów: dziecko spędza cały wolny czas korzystając ze sprzętów elektronicznych. Zaniedbuje przy tym szkołę i obowiązki domowe. Wybiera telefon lub komputer zamiast czasu z rówieśnikami. Zachowanie dziecka jest niepokojące, dziecko jest nerwowe i reaguje agresją na ograniczanie korzystania z urządzeń elektronicznych. W programie dotyczącym uzależnień cyfrowych możemy wziąć udział, jeśli nasze dziecko ma od 6 do 18 lat.

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych

Drugi cykl skierowany jest dla nastolatków i rodziców, którzy obawiają się, że dziecko ma styczność z narkotykami lub nadużywa alkoholu. Seria spotkań obejmuje do czterech spotkań z terapeutą. Spotkania skierowane są dla rodziców wraz z dziećmi w wieku od 13 do 18 roku życia. Jeśli mamy podejrzenia, że nastolatek mógł mieć styczność z narkotykami lub lekami, które nie zostały mu przepisane przez lekarza -bądź też nadużywa leków, które zostały mu przepisane. Lub zauważyliśmy zmiany w towarzystwie w jakim obraca się potomek. Częsta izolacja, unikanie rodziny, zamykanie się w pokoju lub wręcz nie wracanie do domu. To wszystko może wskazywać, na to że najwyższa pora porozmawiać ze specjalistą, zanim będzie za późno.

Oba cykle spotkań są bezpłatne dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Aby zapisać się do udziału w programie, należy skontaktować się z Poradnią Zdrowego Życia pod numerem telefonu 58 320 44 04. Siedziba poradni została przeniesiona na ulicę Wrzeszczańską 29, w Gdańsku Wrzeszczu.