Historia jako pokusa- premiera książki

„Historia jako pokusa. Spojrzenie przez pryzmat Westerplatte” to nowo wydana książka, która jest podsumowaniem rozmów przeprowadzonych podczas konferencji naukowych. Zawiera podsumowanie przeprowadzonych w latach 2018 i 2019 dialogów, które miały miejsce podczas debat, konferencji oraz wykładów.

O książce

Dzięki lekturze możemy zapoznać się z poglądami wielu znakomitych badaczy kultury, oraz osób zawodowo zajmujących się muzealnictwem oraz edukacją. Temat Westerplatte jest zapalnikiem rozmowy, która rozwija się daleko poza tereny Pomorza. Książka porusza ważne i ciężkie tematy takie jak patriotyzm w Polsce, prawda historii oraz jakie ważne lekcje mogą dać nam przeszłe wydarzenia. 

Jednym z przewodnich tematów jest pokusa związana z kultywowaniem pamięci o przeszłych wydarzeniach. Historia nie zawsze przekazywana jest w pełni, bardzo łatwo jest nią manipulować. Jest to niezwykle ważny temat, który musimy poruszać bowiem tyczy się on nie tylko władzy ale i każdego z nas. Dowiemy się jakie działania stosowane są w kreowaniu historii i naginaniu jej do własnej propagandy. Niezależnie od intencji, warto zdawać sobie sprawę z tego typu działań i umieć je samemu zinterpretować i ocenić.

Czwartki w Muzeum Gdańska

Książka będzie do kupienia w promocyjnej cenie 48 zł w dniu premiery, która odbędzie się w czwartek, 7 października. W godzinach 17-18:30 odbędzie się już 102 spotkanie w cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska. Dyskusję w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego, poprowadzi dziennikarka Estera Flieger. Tematem rozmowy będzie oczywiście książka i poruszane w niej tematy, między innymi o intencjach jakie mogą przyświecać przy naginaniu prawdy historycznej. W debacie udział wezmą między innymi Mariusz Gąsior, dr Janusz Marszalec, profesor Ewa Soleska. Wejście na Czwartki w Muzeum są darmowe, przychodzić można od godziny 16:40. Jeśli zależy nam na nabyciu egzemplarza w niższej cenie warto zjawić się wcześniej, gdyż ich ilośc jest ograniczona i wynosi 70 sztuk.

W kolejnych dniach książka dostępna będzie do kupienia w kasach biletowych muzeum oraz w sklepie online, w cenie regularnej 56 zł.