Jan Zachwatowicz patronem nowego tramwaju

Już 71 tramwaj, który otrzymał imię ważnej dla historii Gdańska osoby. W poniedziałek, 4 października nowy tramwaj Pesa Jazz Duo został ochrzczony imieniem Jan Zachwatowicz. Podczas uroczystości obecna była córka Jana Zachwatowicza – Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Wraz z prezydent Gdańska, Aleksandrą Dulkiewicz zerwała szarfę odsłaniającą imię nadane pojazdowi.

Uroczyste nadanie imienia odbyło się na pętli tramwajowej znajdującej się przy alei Sikorskiego. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, która obecnie ma 91 lat, specjalnie na ta okazję przyjechała aż z Krakowa. Jest to drugi raz kiedy bierze udział w „chrzcinach” tramwaju. Wcześniejsza uroczystość dotyczyła świętej pamięci męża pani Profesor- Andrzeja Wajdy.

Kim był Jan Zachwatowicz?

Urodzony 4 marca w 1900 roku w Gatczynie, Jan Zachwatowicz był znakomitym architektem, profesorem oraz znawcą historii architektury polskiej. Najbardziej ceniony za swoją pracę jako Generalny konserwator zabytków w latach po wojnie- 1945 do 1957. To dzięki niemu możemy podziwiać obecny wygląd warszawskiej Starówki, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz wielu miast Polski, w tym oczywiście Gdańsk.

Warszawa i zaraz obok Gdańsk- to dwa najbardziej zniszczone podczas działań wojennych miasta. Ucierpiała nie tylko ludność cywilna, ale również architektura i spora część historii. Wiele ważnych dla krajobrazu miasta budynków zostało zrównanych z ziemią. Dzielnice jakie znamy obecnie, po wojnie były jedynie zbiorowiskiem gruzu i zniszczeń. Dzięki wprowadzeniu w życie Planu Zachwatowicza, możliwa była odbudowa Głównego Miasta. Dał on techniczne wytyczne odnośnie odbudowy budynków, tak aby były one zgodne z historycznym wyglądem. Gdy większość odbudowy sił skupiała się na stolicy, powstała tam specjalna jednostka nazwana Pracownia Gdańska. Miała ona na celu realizację „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dzielnic staromiejskich”.

Jan Zachwatowicz pochodził z pokolenia architektów, którzy nie skupiali się jedynie na poszczególnych budynkach. Zależało mu na budowaniu prawdziwej, spójnej polskiej architektury. Niezwykle ważna była spójność i spojrzenie całościowe na architekturę poszczególnych miast i co za tym idzie- całego państwa. Był on również wybitnym konserwatorem, co w połączeniu z ogromną wiedzą architekta- pomogła odbudować się Polsce po stratach wojennych.