Festiwal Kultury Bez Barier w gdańskim ECS

Festiwal Kultury Bez Barier to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu promocję kultury dostępnej dla każdego. W programie znajdziemy spektakle teatralne, seanse filmowe, wystawy muzealne i wiele więcej.  Wszystkie atrakcje dostępne są dla każdego, niezależnie od niepełnosprawności. 

Festiwal Kultury Bez Granic

Jest to niezwykle potrzebne wyrażenie, nie tylko daje wielu osobom możliwość uczestnictwa w życiu kulturowym, ale również otwiera oczy na inne potrzeby niż nasze własne. Wystawy w muzeach przystosowywane są zarówno dla osób niesłyszących oraz niewidomych. Przygotowanie specjalnego audioprzewodnika z autodeskrypcją lub przewodnika w języku migowym może być niezwykle pomocne dla wielu odwiedzających. Dzięki zwracaniu uwagi na potrzeby, nie dyskryminujemy potencjalnych zwiedzających i umożliwiamy im lepsze obcowanie ze sztuką lub historią.

Festiwal organizowany jest 14 miastach w całej Polsce, łącznie 61 jednostek kultury przystosuje swoje wydarzenia dla wszystkich gości. Tegoroczne hasło przewodnie to „MOŻESZ być blisko!”. Festiwal będzie trwał od 30 września do 10 października.

Europejskie Centrum Solidarności

W tegorocznej edycji festiwalu udział weźmie gdańskie Europejskie Centrum Solidarności. W dniach trwania festiwalu, każda osoba niepełnosprawna i jej opiekun będą mogli pobrać w kasie darmowe bilety na stałe wystawy muzeum. Oprócz biletu, w kasie będzie można odebrać darmowy audioprzewodnik. W zależności od potrzeb przygotowane zostały dwie wersje przewodnika. Dla osób niesłyszących- przewodnik w polskim języku migowym. Dla osób niewidzących lub słabowidzących- z autodeskrypcją zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Oprócz dostępności wystaw, ECS przygotowało również dwa filmy z autodeskrypcją w języku polskim. 9 października o godzinie 12 wyświetlony zostanie film „Śledztwo w domu spokojnej starości”. Opowiada on historię 83 letniego Sergio, który zostaje szpiegiem. Jego zadanie polega na obserwacji domu spokojnej starości i jego pensjonariuszy. Jest to niezwykle wartościowy obraz, który pozwoli nam na refleksję na temat upływu czasu i współczucia.

10 października, również o godzinie 12 wyświetlony zostanie film „Jestem Greta”. Jest to rekolekcja wyrażeń z życia młodej aktywistki Grety Thunberg. Możemy przeżyć razem z nią podróż od początków strajku szkolnego -który zapoczątkowała- aż do pamiętnego wystąpienia na szczycie ONZ w Nowym Jorku.