Gdańskie grillowanie – czy i gdzie możemy rozpalić Grilla

Sezon grillowy trwa w najlepsze, a pogoda w te wakacje rozpieszcza nas wakacyjną aurą. Wielu mieszkańców miasta zadaje sobie jednak pytanie, czy rozpalanie grilla na terenach zielonych jest dozwolone, a jeśli tak to na jakich zasadach? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości z tym związane.

Gdzie można grillować?

Gdańsk dysponuje miejscami, które zostały przygotowane na taką okazję. Znajdziemy w nich nie tylko miejsca z ławkami do tego przeznaczonymi, ale także specjalnie przygotowane dla mieszkańców grille wraz z rusztami. Aby rozpocząć wakacyjnego grilla, będziemy potrzebowali tylko swojego węgla, oraz oczywiście własny prowiant.

Oto lista miejsc, w których znajdziemy grille przygotowane przez miasto:

  • altany grillowe ze specjalnie przygotowanymi stołami piknikowymi przy ul. Królewskie Wzgórze
  • grill w Górnym Wrzeszczu znajdujący się na Podleśnej Polanie
  • altana Grillowa przy ul. Potęgowskiej nieopodal zbiornika Zielony Staw
  • plac sąsiedzki w Brzeźnie przy ul. Gdańskiej
  • grill przy ul. Cedrowej na Ujeścisku (nieopodal zbiornika wodnego)

Jeśli zastosujemy się do zasad BHP, możemy także bezproblemowo oddać się grillowej uczcie w innych parkach na terenie miasta. Należy także pamiętać, że takiej możliwości nie będziemy mieli w parkach zabytkowych, a także na placach zabaw (w przypadku wątpliwości informacje o miejscach wyłączonych z takiej możliwości znajdziemy na oficjalnej stronie miasta Gdańska www.gdansk.pl). Minusem takiego rozwiązania jest konieczność posiadania własnego grilla. W tym miejscu warto także wspomnieć o rozpalaniu grilla na plaży. Jest ono całkowicie dozwolone. Oczywiście należy pamiętać o posprzątaniu po sobie po zakończonej uczcie.

Nieco inaczej wygląda kwestia palenia ognisk. Te można rozpalić tylko i wyłącznie w dwóch wyznaczonych do tego miejscach. Oba z nich znajdują się w Parku Regana. Warunkiem skorzystania z miejskiego paleniska, jest otrzymanie zgody na jego rozpalenie. Wniosek możemy przesłać drogą mailową na adres [email protected] oraz [email protected] bądź osobiście w siedzibie GZDiZ. Ważne jest, aby wniosek złożyć minimum 7 dni przed planowanym ogniskiem. Po otrzymaniu zgody pozostaje tylko poinformować o tym fakcie służby porządkowe (straż pożarną, straż miejską i policję). Bez względu na to, gdzie rozpalimy grilla czy ognisko, pamiętajmy, aby po skończonej biesiadzie pozostawić czystość i porządek. Następni biesiadnicy na pewno będą nam za to wdzięczni.