Gdańsk wybrany Europejską Stolicą Wolontariatu

Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska do spraw rozwoju społecznego i równego traktowania; została zaproszona do Berlina z okazji przyznania Gdańskowi tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu w 2022 roku. W ramach wyróżnienia, wręczona została jej również porcelanowa figurka niedźwiedzia, na którego brzuszku namalowany został herb Gdańska.

Europejska Stolica Wolontariatu na rok 2022

5 grudnia, to obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W ramach obchodów święta odbyła się gala przekazania tytuły Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Przez cały 2021 rok był to właśnie Berlin, kolejny rok 2022 będzie należał do Gdańska. Zgodnie z tradycją po odbyciu swojej rocznej kadencji, tytuł przekazywany jest wybranemu następcy. Pomimo, że Gdańsk jeszcze nie rozpoczął swojej kadencji jako Europejska Stolica Wolontariatu, wybrano już jego następcę w 2023 roku. Wśród kandydatów znalazły się takie miasta jak: włoskie Asti, maltańskie Biegu, portugalskie Oeiras oraz norweskie Trondheim.

Pośród 4 miast jako następcę Gdańska, jury wybrało zgodnie Trondheim. Norwegowie mają więc rok czasu aby przygotować się do przejęcia tytułu i zaplanować działania na 2023 rok. A jak wyglądają plany Gdańska w związku z przejęciem tytułu? Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku odpowiadając na to pytanie, podkreślił, że kultura wolontariatu jest głęboko zakorzeniona w gdańskiej historii i tradycji. Szczególnie w 2022 roku chce pokazać jaki potencjał w wolontariacie mają gdańszczanie oraz lokalne organizacje pozarządowe. Niezwykle ważne jest również wsparcie Miasta oraz partnerstwo we wpólnym działaniu ku dobremu celowi. Na szczęście w Gdańsku nie był i nie jest to problem- władze miasta doskonale rozumieją, jak ważną i potrzebną pracę wykonują gdańscy wolontariusze i wolontariuszki. Właśnie to zrozumienie i wspólne działanie dały możliwość przejęcia tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Dzięki codziennej pracy i zaangażowaniu, Gdańsk jest zawsze gotowy na promowanie kultury wolontariatu oraz dzielenie się inspiracją do działania.