Gdańsk ubiega się o organizację piłkarskich mistrzostw Europy kobiet EURO 2025

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zgłosiła chęć organizacji Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet w 2025 w Gdańsku. Deklaracja woli została złożona na ręce prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej- Cezarego Kuleszy.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet

Ostatnie mistrzostwa Europy w kobiecej piłce nożnej organizowane były w 2017 roku w Holandii. W tym roku to właśnie Holenderki zajęły tytuł mistrzyń, po brawurowej wygranej 4:2 z Danią. Oryginalnie zaplanowane na ten rok mistrzostwa przesunięto na rok 2022, gospodarzem imprezy została Anglia. W trakcie planowania są kolejne mistrzostwa, właśnie w 2025 roku.

Decyzję, kto zostanie gospodarzem Euro 2025 poznamy dopiero w przyszłym roku, w grudniu 2022. Polska swoją kandydaturę zgłosiła już w czerwcu, informację o tym przekazał Zbigniew Boniek, wtedy prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Oprócz Polski o możliwość organizowania mistrzostw ubiegają się jeszcze Francja, Szwajcaria, Ukraina; a także kolaboracja państw Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja oraz Wyspy Owcze i Islandia.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podzieliła się informacją o zgłoszeniu Gdańska jako współorganizatora, poprzez Facebooka. Swoją decyzję argumentowała doświadczeniem w organizowaniu tego typu imprez, szczególnie ważne jest również spełniania warunków postawionych przez UEFA. Miasto współorganizujące musi mieć stadion mieszczący do 30 tysięcy kibiców, czterech obiektów treningowych oraz czterech hoteli.

Była by to świetna okazja dla miasta aby wypromować się na arenie europejskiej. Kibice przybywający do naszego miasta to potencjalni turyści, klienci sklepów oraz restauracji. Dla przypomnienia, Gdańsk był już raz współgospodarzem ważnych sportowych wyrażeń. W 2012 gdy Polska organizowała wraz z Ukrainą Euro męskiej piłki nożnej. Gdański stadion w Letnicy gościł wówczas mecze reprezentacji Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Irlandii, Niemiec oraz Grecji.

Trzymamy kciuki za pozytywne rozpatrzenie zgłoszenia Polski.Tym bardziej, że podczas meczu eliminacyjnego mistrzostw świata został pobity rekord frekwencji kibiców. Rekord na meczu Polska-Belgia pobity!