"Gdańsk przewodnik dla młodego eksploratora": Odkrywanie miasta staje się przygodą

Jest to niezwykła propozycja dla młodych podróżników zainteresowanych odkrywaniem Gdańska. Cztery tysiące kopii przewodnika, zatytułowanego „Gdańsk dla młodych podróżników”, zostanie rozprowadzonych wśród uczniów czwartych klas gdańskich szkół podstawowych zarządzanych przez Miasto Gdańsk. Publikacja ta jest bogatym źródłem wiedzy na temat historii miasta oraz jego najbardziej atrakcyjnych miejsc. Oficjalna premiera książeczki miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 59 przy ulicy Modrej 2, a już teraz jest dostępna do zakupu w sklepie internetowym Muzeum Gdańska oraz wybranych oddziałach tej instytucji.

Podczas ceremonii premiery, która odbyła się 23 października, fragmenty przewodnika „Gdańsk dla młodych podróżników” zostały odczytane przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Barbarę Frydrych, dyrektora Biura Kultury UMG oraz twórców publikacji: profesora Jacka Friedricha i ilustratora Adama Pękalskiego. W trakcie spotkania uczniowie podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z zwiedzaniem Gdańska i opisali miejsca, które już odwiedzili, takie jak stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, Góra Gradowa, Park Oliwski, Teatr Miniatura czy CSW Łaźnia.

Przewodnik „Gdańsk dla młodych podróżników” skierowany jest do młodszego czytelnika w wieku 7-12 lat. Publikacja ta to swego rodzaju przewodnik turystyczny dla dzieci po mieście o tysiącletniej historii i bogatej ofercie zabytków. Przewodnik zawiera mapy i notatnik, co czyni go nieocenionym narzędziem do planowania rodzinnych wycieczek po Gdańsku.

W książce znajdziemy opisy takich miejsc w Gdańsku jak Brama Wyżynna, mury obronne, Zespół Przedbramia ul. Długiej, nazywanego przez gdańszczan Katownią. Wspomniane są również Dwór Bractwa Świętego Jerzego, Złota Brama, Ulica Długa, Dom Uphagena, Długi Targ, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Złota Kamienica, Brama Zielona, Brama Mariacka oraz Stągwie Mleczne i mosty i kładki na Motławie znajdujących na Wyspie Spichrzów. Wszystko uzupełnione jest pięknymi ilustracjami, które dodatkowo zachęcają do odwiedzenia gdańskich muzeów.

Książka jest dostępna do zakupu w sklepie internetowym Muzeum Gdańska za cenę 49 złotych, a także można ją nabyć osobiście w Ratuszu Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Domu Uphagena, Dworze Artusa i Muzeum Poczty Polskiej podczas ich godzin otwarcia dla zwiedzających.