Fontanna Neptuna w Gdańsku podświetlona na niebiesko w geście solidarności z ofiarami konfliktu na Bliskim Wschodzie

Gdańsk, jako miasto o głębokich korzeniach demokratycznych i humanitarnych, wyraża swoje wsparcie dla ofiar tragicznego konfliktu na Bliskim Wschodzie. Miejscowi urzędnicy zdecydowali się na symboliczny gest, aby pokazać solidarność z tymi, którzy ucierpieli w wyniku ostatnich wydarzeń. To właśnie dlatego w niedzielę 8 października, fontanna Neptuna – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gdańska – została podświetlona na kolor niebieski.

Kolor ten nie został wybrany przypadkowo. Niebieski jest symbolem pokojowego przekazu, jaki Gdańsk chciał wysłać do Izraela i wszystkich tych, którzy doświadczyli skutków konfliktu. Ta sama tonacja podkreślała też rolę Unii Metropolii Polskich, której członkiem jest Gdańsk, w wyrażaniu solidarności z poszkodowanymi.

Scena konfliktu na Bliskim Wschodzie stała się ponownie gorąca 7 października, kiedy to członkowie radykalnego ugrupowania Hamas przekroczyli granice Izraela. W wyniku ich ataku z lądu, powietrza i morza na bazę wojskową na granicy ze Strefą Gazy, doszło do porwania kilku żołnierzy izraelskich oraz cywilów. Tragiczne wydarzenia zostały udokumentowane i opublikowane w mediach społecznościowych, co tylko pogłębiło zrozumienie skali tragedii.