Finalizacja pierwszego etapu renowacji autostrady A1 przynosi ulgę dla kierowców

Pierwszy etap prac renowacyjnych na autostradzie A1 został ukończony, co jest pozytywną wiadomością dla kierowców. Aktualnie trwa proces usuwania tymczasowych barier na jezdni prowadzącej do Gdańska, który zakończy się w czwartek. Do tego czasu użytkownicy drogi muszą być przygotowani na pewne utrudnienia na tym odcinku.

Na rok 2024 planowany jest remont blisko 60 kilometrów autostrady A1. W połowie kwietnia rozpoczęto prace nad wymianą pierwszego fragmentu tej drogi (od kilometra 9 do 17, prowadzącej do Łodzi), które właśnie zostały zakończone.

Obecnie na tym odcinku wykonuje się prace porządkowe, takie jak usuwanie tymczasowych barier oddzielających pasy ruchu. Jest to proces dość czasochłonny, które powoduje niestety utrudnienia dla kierowców, generując długie kolejki w kierunku bramek w Rusocinie. Od czwartku sytuacja powinna wrócić do normy, sprzed rozpoczęcia prac remontowych.

Warto przypomnieć, że operator autostrady A1 zaplanował pięcioletni cykl remontów. W ramach tego planu przewidziano prace związane głównie z wymianą warstwy ścieralnej, częściową wymianą warstwy wiążącej oraz wzmocnieniem istniejącej konstrukcji nawierzchni. Dzięki temu, autostrada będzie mogła wytrzymać prognozowany wzrost ruchu ciężkiego. Prace nad wymianą nawierzchni są standardowo realizowane co około 10-15 lat.