Ekspansja zdolności przeładunkowych gdańskiego portu – Plan na najbliższe dwa lata

Pierwsza połowa 2023 roku zarejestrowała ogromne przeładunki zboża w Porcie Gdańsk, liczbę określono na 1,4 milionów ton. Obecna pojemność przepustowa głównych terminali zbożowych to 300 tysięcy ton miesięcznie. Jednak przewiduje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat, ta liczba zostanie podniesiona do 485 tysięcy ton miesięcznie.

Kamil Tarczewski, wiceprezes Portu Gdańsk, poinformował, że aktualna zdolność przeładunkowa głównych terminali zbożowych portu wynosi 300 tysięcy ton miesięcznie, podczas gdy możliwości magazynowania to 126 tysięcy ton. Dodał również, że planowane jest zwiększenie pojemności przepustowej terminali do 485 tysięcy ton miesięcznie, co oznacza roczną zdolność przeładunkową na poziomie 5,8 milionów ton.

Zgodnie z planem, zwiększenie zdolności przepustowych do około 5,8 milionów ton rocznie jest nadzieją dla operatorów działających w Porcie Gdańsk i ma się dokonać w ciągu dwóch najbliższych lat. Wicepremier infrastruktury, Marek Gróbarczyk, cytowany w komunikacie prasowym Portu Gdańsk, podkreślił gotowość polskich portów, w tym największego – Portu Gdańsk, do obsługi większych ilości zboża.

Chociaż było to wyzwanie, porty sprostały zadaniu. Efekty są widoczne w statystykach przeładunków za pierwsze półrocze bieżącego roku. W ciągu tych sześciu miesięcy terminale zbożowe Portu Gdańsk eksportowały około 1,4 miliona ton zboża, głównie kukurydzy. To stanowi wzrost o 52 procent w stosunku do tego samego okresu w poprzednim roku. Dla porównania, przez cały rok 2022 Port Gdańsk obsłużył nieco ponad 1,9 miliona ton ziarna – podsumował Gróbarczyk.