Bałtyk, czyli morze które zamarza

Krążą legendy o karczmach budowanych na środku trasy przez skuty lodem Bałtyk. Inne mówią o pieszej przeprawie wojsk przez morze w czasie potopu szwedzkiego. Ostatnie prawie całkowite zamarznięcie Bałtyku miało miejsce bynajmniej nie setki lat temu.

Bałtyk zamarznięty cały w małej epoce lodowcowej

Zamarznięcia Bałtyku wystąpiły przynajmniej w kilku momentach małej epoki lodowcowej. Trwała od początku XIV w. do połowy XIX w. W 1709 roku zima była wyjątkowo sroga w całej Europie, a pierwsze statki mogły wypływać z Gdańska dopiero w maju. Prawdopodobnie wtedy miało miejsce ostatnie całkowite zamarznięcie Bałtyku.

Według kronik zima przełomu lat 1322 i 1323 była mroźna i długa. Bałtyk zamarzł wówczas ponoć cały. Z Polski do Szwecji możliwa była podróż saniami. W karczmach postawionych na lodzie serwowano posiłki. Trudno dać wiarę takim informacjom, choć istnieje mapa z końca XVI w. z zaznaczonymi karczmami na Bałtyku.

Kra na Bałtyku w ostatnim stuleciu

W lutym 2021 roku lód pokrył południowe wybrzeże Bałtyku. Z Międzyzdrojów aż po horyzont widać było zamrożoną taflę ze spiętrzonymi zwałami lodu o wysokości ponad metra.

Podobnie było dziesięć lat wcześniej, kiedy lodem pokrył się Zalew Szczeciński i Zatoka Pucka i Pomorska

Surowa zima w 1937 roku przyniosła grubą pokrywę lodową w porcie w Gdyni. Na pomoc przybył estoński lodołamacz. W latach trzydziestych XX w. do Pucka z Helu można było po lodzie przejechać samochodem ciężarowym. Więcej interesujących artykułów o morzu Bałtyckim i nadbałtyckich miejscowościach przeczytasz w portalu https://rewal24.pl/.

Ostatnie prawie całkowite zamarznięcia Bałtyku

W lutym 1947 roku pokrywa lodowa w portach Polski miała grubość pół metra. Mrozy i lód na morzu uniemożliwiały w niektórych miejscach połowy ryb do końca marca. Istnieją doniesienia mówiące o całkowicie zamarzniętym wówczas Morzu Bałtyckim. Na początku roku 1987 na prawie całym Bałtyku wystąpiła kra lodowa.

Trudno ustalić jednoznacznie, kiedy ostatnio zamarzł cały Bałtyk. Nawet częściowo pokryty lodem stwarza problemy, ale także wygląda niesamowicie.