Czy warto regenerować felgi?

Felgi to bardzo ważny element każdego koła w samochodzie. Właściciele aut mają do dyspozycji modele aluminiowe (nowsze, ładniejsze) oraz stalowe. Z czasem metalowe felgi mogą ulec zniszczeniu. Aby nadać im nowy, ładny wygląd, należy je odnowić – to coraz popularniejsza opcja. Na czym polega sprawna i skuteczna regeneracja felg w Gdańsku? Czy opłaca się ją wykonać?

Regeneracja felg – co to jest?

Regeneracja felg jest zabiegiem, który warto wykonać przynajmniej raz w swoim samochodzie. Nawet najmniejsze odpryski lub uszkodzenia na stalowych częściach mogą przyczynić się do powstawania rdzy, co wiąże się z trwałym zniszczeniem felgi w przyszłości. Regeneracja – czyli proces odnawiania – polega przede wszystkim na naprawianiu i odnawianiu różnych uszkodzeń, jakie powstały w wyniku usterek mechanicznych – kolizji lub drobnych wypadków, uderzeń, otarć o krawężnik.

Jak znaleźć zakład zajmujący się regeneracją felg (np. w Gdańsku). Wystarczy popytać znajomych lub poszukać w internecie opinii o doświadczonych mechanikach, którzy znają się na odnawianiu obręczy. Skorzystaj z naszej listy polecanych warsztatów: https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-177-wymiana-opon-i-wulkanizacja/miasto-gdansk

Na czym polega regeneracja felg stalowych?

Regeneracja felg stalowych polega – kolejno – na prostowaniu i wyczyszczeniu obręczy z zanieczyszczeń i brudu, wypolerowania powierzchni, pomalowaniu ich specjalną farbą.

Na czym polega regeneracja felg aluminiowych?

Regeneracja felg aluminiowych wygląda – z pozoru – podobnie jak naprawa felg stalowych. Również należy je wyczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Różnicą jest kwestia polerowania powierzchni – można pominąć ten etap. Wszelkie odpryski i ubytki należy natomiast zabezpieczyć przy pomocy specjalnej szpachli i mieszanki do powierzchni aluminiowych. Nakładasz minimum dwie cienkie warstwy substancji. Dopiero po jej całkowitym wyschnięciu następuje etap polerowania, który pomoże w nadaniu gładkiego i równego wykończenia feldze.

Regeneracja felg – Gdańsk. Czy zawsze się opłaca?

Regeneracja felg aluminiowych przestaje być opłacalna w kilku przypadkach. Nie regeneruje się obręczy zmiażdżonych, z silnie popękanymi ramionami i szprychami lub dysponujących poważnymi ubytkami na zewnętrznym boku. Należy również unikać regeneracji felg, które mają odchylenie od osi o wartości większej niż 1 mm.

W powyższych sytuacjach lepszą decyzją będzie zakup nowych felg aluminiowych lub stalowych. Można zdecydować się również na felgi używane, ale pod warunkiem, że nie były naprawiane i są markowe.

Gdzie wykonać regenerację felg w Gdańsku – w warsztacie czy samodzielnie?

Regeneracja felg może być wykonywana zarówno w warsztacie (możesz spodziewać się profesjonalnej usługi), jak i samodzielnie, w domowych warunkach. Decydując się na drugą opcję, należy się upewnić, czy na felgach nie pojawiły się żadne poważne uszkodzenia. Jeśli stalowa lub aluminiowa powierzchnia ma zbyt głębokie pęknięcia, może wiązać się to z koniecznością wymiany felg – zamiast regeneracji.

Warsztaty w Gdańsku zajmą się profesjonalnie regeneracją felg. Koszty za odnowienie – względnie sprawnych i nieuszkodzonych – felg są uzależnione od lokalizacji i renomy warsztatu samochodowego, rodzaju i koloru lakieru, a także wielkości obręczy. Utarło się jednak, że odnawianie i lakierowanie felg aluminiowych u specjalisty to koszt około 600-800 złotych za komplet felg. Samodzielne lakierowanie będzie jeszcze tańsze. Niestety nakładanie lakieru to nie lada wyzwanie. Łatwo zrobić to źle. Dlatego lepiej oddać felgi do profesjonalistów. Jeśli firma specjalizująca się w odnawianiu felg będzie miała do czynienia z poważniejszymi obtarciami, zarysowaniami i drobnymi ubytkami – wciąż niedyskwalifikującymi felgi z regeneracji – należy liczyć się z większymi kosztami. Istnieje prawdopodobieństwo, że odnawianie będzie obejmować wyrównania niewidocznych skrzywień, które skutkują bocznym biciem.