Prąd w Gdańsku w 2023 roku droższy o 77 procent

Miasto Gdańsk w końcu podpisało umowę z dostawcą prądu. Dystrybucją energii elektrycznej w 2023 roku zajmie się Energa, z którą miasto nawiązało współpracę na drodze negocjacji. Ostatecznie przyjęto stawki wyższe o 77% od tych obowiązujących w roku 2022.

Umowa podpisana w ostatniej chwili

Miasto Gdańsk nie otrzymało propozycji od żadnego dostawcy prądu. W związku z tym zdecydowano się na negocjacje z wolnej ręki, które pozwoliły miastu podpisać umowę z firmą Energa. Ustalona stawka, chociaż wyższa o 77% od obowiązującej w 2022 roku, jest stawką rządową. To oznacza, że Gdańsk uniknął w ten sposób jeszcze większych wydatków na energię elektryczną. Od 2023 roku 1 MWh energii będzie kosztował miasto 785 zł netto.

Gdańsk będzie oszczędzać?

Wydatki Gdańska na energię elektryczną wzrosną o kilkanaście milionów złotych, dlatego władze miasta już opracowały najkorzystniejszy plan oszczędzania. Różne formy oszczędzania energii elektrycznej są obecnie w użyciu. Celem jest obniżenie rocznego zużycia energii o 10%. Tym sposobem uda się sprowadzić wydatki miasta na prąd do akceptowalnego poziomu.