Wydarzenia organizowane w związku z obchodami wybuchu II Wojny Światowej rozpoczęły się już w ostatnich dniach sierpnia. Od zeszłego piątku odbywa się Święto Wolności, o którym przeczytać można więcej w naszym artykule: Święto Wolności 2021.
Wydarzenia planowane jeszcze przed 1 września
Dziś, 31 sierpnia zainaugurowana zostanie wystawa ku pamięci Henryka Sucharskiego. W Dworze Artusa zobaczyć będzie można jego rzeźbę nagrobną, jeniecki nieśmiertelnik, a także niewysłany list, który tuż przed wojną napisał do ukochanej siostry. Jest to niesamowita gratka dla każdego miłośnika okazów archiwalnych, dostępne będą również fotografie z okresu wojennego oraz dokumenty wojskowe. Wystawa będzie dostępna do 5 września, za darmo.
Sylwetkę majowa Henryka Sucharskiego przybliżaliśmy w porannym artykule: 50-lecie sprowadzenia do Polski prochów majora Henryka Sucharskiego.
Warto być pod Dworem Artusa o godzinie 20:30, bowiem przy akompaniamencie Mazurka Dombrowskiego, budynek podświetlony zostanie w kolorach polskiej flagi. Na Ratuszu wyświetlona zostanie również specjalnie na tą okazję przygotowana iluminacja.
W ramach zapoznawania młodzieży z postacią. majora Sucharskiego przeprowadzone zostaną lekcje muzealne. Uczniowie ostatnich klas podstawówek oraz licealiści będą trenować umiejętność krytycznego myślenia oraz rzetelne ocenianie treści źródłowych. Dzięki warsztatom, młodzież zyska umiejętność odnajdywania ważnych informacji w historycznych dokumentach oraz zapiskach. Młodzi gdańszczanie dzięki udziałowi w zajęciach zapoznają się z postacią Sucharskiego i zyskają cenne zdolności odczytywania teksów źródłowych.
82 rocznica wybuchu wojny
1go września, ku pamięci poległych o godzinie 4:45 obudzony zostanie dzwon w kościele św. Katarzyny. Wybór ten nie jest przypadkowy bowiem jego imię, Pax et Reconcilatio oznacza pokój i pojednanie. O godzinie 9:00 wspominany będzie harcmistrz Jan Ożdżyński. Pod tablicą upamiętniającą jego śmierć, złożone zostaną wieńce. Zaplanowana jest również uroczystość wspominająca harcmistrza, który jest jedną z pierwszych ofiar II Wojny Światowej.
Wspomnienie Jana Ożdżyńskiego- jednej z pierwszych ofiar II Wojny Światowej to artykuł w którym przybliżamy tą wybitną postać.
Kolejne złożenie wieńców odbędzie się jest już o godzinie 10. Przy tablicy ku pamięci Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach II wojny światowej, znajdującej się na budynku Uniwersytetu Gdańskiego. To właśnie w tym budynku, znanym wówczas jako Victoriaschule, w pierwszych dwóch tygodniach wojny przetrzymywanych było do 3 tysiąca osób. Naziści przed wysłaniem aresztowanych do obozów koncentracyjnych, bestialsko znęcali się nad nimi. Wiele osób w bardzo ciężkim stanie trafiło między innymi do obozu w Sztutowie.
W samo południe na placu Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się msza święta. Podczas uroczystości odmówiona będzie wielowyznaniowa modlitwa w intencji poległych osób poległych podczas obrony budynku Poczty Polskiej. Po mszy odbędą się przemówienia oraz złożone zostaną wieńce pamiątkowe. Dostępna będzie również galeria plenerowa, mająca na celu zachowanie pamięci poległych pocztowców, którzy pomimo bardzo słabej pozycji i krótkiego przygotowania do walk, nie poddawali się przed długie 14 godzin. Po wojnie odnaleziono ciała wielu z nich w zbiorowej mogile. Ciała zostały zidentyfikowane oraz pochowane z godnością na cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego. Właśnie tam o godzinie 17 odbędzie się ostatnie tego dnia złożenie wieńców. Zwieńczeniem obchodów będzie odśpiewanie pieśni patriotycznych przez Cappellę Gedanensis