Zniszczenie pamiątkowej tablicy Anny Walentynowicz – symbolu buntu Solidarności

29 czerwca 2023 roku, mieszkańcy gdańskiego Wrzeszcza zauważyli szokujące akty wandalizmu. Tablica upamiętniająca życie i działalność śp. Anny Walentynowicz została zdewastowana. Ten znak pamięci został odsłonięty 8 kwietnia 2011 roku, a więc ponad dekadę temu.

Ulica Grunwaldzka numer 49 w Gdańsku była miejscem przykrego odkrycia. Tuż obok drogi znajduje się tablica poświęcona Annie Walentynowicz, kobiecie, która nazywana jest „Matką Solidarności”. Jej niezłomną postawą oraz determinacją przyczyniła się do powstania niezależnego związku zawodowego „Solidarność”. To właśnie dzięki jej odwadze i walki o wolność oraz prawa pracownicze w czasach PRL, stała się symbolem walki o demokrację i prawa człowieka.

Tablica pamiątkowa, którą można było dostrzec na fasadzie jednego z bloków mieszkalnych w dzielnicy Wrzeszcz – tam gdzie przez wiele lat mieszkała Anna Walentynowicz – stanowiła hołd dla jej nieocenionej roli w kształtowaniu polskiej historii. Była to również ciągłe przypomnienie o nieugiętości i walce, której „Matka Solidarności” poświęciła swoje życie.

Tablica ta została odsłonięta dokładnie rok po tragicznym wypadku, który odebrał życie Annie Walentynowicz – katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Niestety, po upływie dwunastu lat od tego wydarzenia, doszło do haniebnego aktu wandalizmu polegającego na usunięciu tablicy.