Zatrzymano mężczyznę odpowiedzialnego za zniszczenie pomnika wartego 200 tys. zł

Pod koniec stycznia 2023 roku w Gdańsku doszło do przykrego aktu wandalizmu. Trzech mężczyzn zniszczyło Pomnik Chłopa — mobilną rzeźbę, która pojawiła się na Placu Zdrojowym zaledwie dobę wcześniej. Pomnik był wart około 200 tys. zł. Wandali szukano przez kilka tygodni, aż na gdańskim lotnisku pojawił się jeden z nich.

22-latek zatrzymany za zniszczenie pomnika

Mężczyzna będący jednym z trzech podejrzanych o zniszczenie gdańskiego pomnika pojawił się na lotnisku w Gdańsku. Wracał z Irlandii i niespodziewanie dla niego, został zatrzymany przez straż graniczną. Młody mężczyzna narodowości hiszpańskiej został przekazany w ręce policji. Grozi mu nawet do 10 lat więzienia. Policja wciąż szuka dwóch pozostałych mężczyzn biorących udział w akcie wandalizmu. Wszystko wskazuje na to, że poszukiwani mężczyźni także pochodzą z Hiszpanii.

Do zniszczenia pomnika doszło zaledwie dobę przed jego oficjalną ekspozycją. Trzech mężczyzn potrząsało instalacją artystyczną do momentu, aż figura spadła. Wizerunek wandali zapisał się na nagraniach z kamer monitoringu, co doprowadziło do późniejszego rozpoznania.