Wsparcie finansowe dla pomorskich Ochotniczych Straży Pożarnych

Dwa miliony złotych trafiły do Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) na Pomorzu, pochodzą one zarówno ze środków własnych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku, jak i z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze zostały przekazane w ramach realizacji „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”.

W piątej już edycji naboru do programu „Florek wsparcie dla OSP”, WFOŚiGW w Gdańsku otrzymał aż 414 wniosków o dofinansowanie ze strony ochotniczych jednostek. Spośród nich, dotację otrzymało 165 OSP z terenu Pomorza.

Prezes WFOŚiGW w Gdańsku, Szymon Gajda, podkreśla znaczenie pracy ochotniczych strażaków, którzy często jako pierwsi docierają na miejsce wypadków czy katastrof. Ich zadaniem jest zwalczanie skutków pożarów, powodzi czy innych klęsk żywiołowych. Niestety, nie zawsze mają oni wystarczające środki na zakup profesjonalnego i nowoczesnego wyposażenia, dlatego wsparcie ze strony WFOŚiGW w Gdańsku jest tak ważne.

Marcin Horała, Sekretarz Stanu oraz Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), zwraca uwagę na to, jak cenne są ochotnicze straże pożarne w sytuacjach nagłych i kryzysowych. Lepsze wyposażenie tych jednostek przyczynia się do większego bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów korzystających z atrakcji regionu pomorskiego.