Wilno w Gdańsku już od dziś

W dniach 3-5 września będziemy mieć okazję posmakować Wilna. W tych dniach odbędzie się, organizowany już od 18 lat festiwal organizowany przez miasta partnerskie- Gdańsk i Wilno. 

Dla przybywających na festiwal przygotowanych jest wiele atrakcji,  między innymi jarmark oraz pokazy artystyczne. Aby zanurzyć się w kulturze litewskiej stolicy warto wziąć czynny udział w warsztatach rękodzielniczych. Zapoznać się z repertuarem pokazów filmowych, ale również przysłuchiwaniu się podczas spotkań literackich czy paneli dyskusyjnych.

Jarmark Wileński

Jeśli chcemy zasmakować Wileńszczyzny, zdecydowanie warto udać się w takim razie na Jarmark Wileński. Skosztować będzie można między innymi miody, sery oraz słodycze litewskie. Koniecznie należy spróbować tradycyjnego sękacza. Być może kupić nawet zapas aby poczęstować rodzinę tym wyjątkowym przysmakiem. Oprócz słodyczy będzie można zrobić zapas kiszonek, orzechów oraz świeżo wypiekanego pieczywa. Gdy zadowolimy już zmysł smaku i węchu, dla oczu znajdzie się również coś ciekawego. Niezwykła różnorodność wyrobów rzemieślniczych dostępnych na jarmarku na pewno zainteresuje wiele osób. W aż dwudziestu różnych budkach zobaczyć będziemy mogli wyroby z wełny oraz skóry. Być może już teraz uda się nam kupić ciepłe prezenty na święta bożonarodzeniowe. Wystawcy zaopatrzeni będą również w wyroby ze srebra oraz bursztynu.

Koncerty, wystawy i inne atrakcje

Miłośnicy książek odnajdą dla siebie mały raj na ziemi podczas prezentacji wydawnictw wileńskich. Zaciekawić mogą również rozmowy dotyczące magazynu Kurier Wileński. Organizatorzy zachęcają do czynnego udziału w spotkaniach oraz debatach. W samo południe pierwszego dnia festiwalu warto udać się na spotkania autorskie związane z literaturą kresów. Zaś o 15 z dziennikarką Iloną Lewandowską, opowiadać będzie ona o swojej nowej książce „Tak teraz postępują uczciwi ludzie..”.

Przez wszystkie dni festiwalu dostępna będzie wystawa opowiadająca o Tatarach zarówno mieszkających jak i pochodzących z Litwy. 

Przed godziną 13 wysłuchać będzie można niesamowitego koncertu. Dr Marcin Kozioł wykona utwory przeznaczone na gitarę klasyczną.

Również od godziny 13, aż do nocnych godzin odbywać się będzie festiwal filmowy Emigra. Filmy wyświetlane będą w Kawiarni Filmowej w Starym Kadrze. Jedynie film „Nieobecny” wyświetlony zostanie na scenie głównej Dziedzińca Forum Gdańsk.

Wstęp na wszystkie festiwalowe atrakcje jest nieodpłatny.