Bezpłatna kolonoskopia w Gdańsku. Zapisy do końca roku.

Gdańskie Centrum Medyczne Enel-Med proponuje bezpłatne badania przesiewowe dla mieszkańców Pomorza. Badania mają na celu profilaktykę raka jelita grubego.

W celu badań zapobiegawczych szpital gwarantuje nieodpłatne badania, bez konieczności oczekiwania w kolejkach i w razie potrzeby- ze znieczuleniem. Sprawna diagnostyka jest w przypadku nowotworu niezwykle ważna. Im szybciej wdroży się leczenie, tym pacjent ma większą szansę na przeżycie i powrót do zdrowia.

Dlaczego warto się badać?

Pod względem niebezpieczeństwa, złośliwy nowotwór jelita grubego jest drugim najbardziej śmiertelnym nowotworem w Polsce. Większe żniwo zbiera tylko rak płuca. Rak jelita grubego bardzo długo pozostaje w stanie bezobjawowym (nawet przez 10 lat!), jednak podstępnie rozwija się i wyniszcza organy. Dlatego niezwykle ważne jest regularne przeprowadzanie badań, które mogą uratować nam życie. Niestety Polska wciąż należy do niechlubnej czołówki zachorowalności na tego rodzaju nowotwór. Według prognoz, liczby te będą nadal rosnąć.

Dodatkowym atutem przeprowadzanej kolonoskopii jest usunięcie polipów jeśli zostaną one zauważone podczas badania. Polipy mają tendencję do rakowienia, dlatego też ważne odpowiednie wczesne jest ich wykrycie i usunięcie.

Kto może się zgłosić?

Do darmowego badania mogą zgłosić się osoby, u których nie występują obawy wskazujące na obecność raka. Jeśli zauważymy u siebie krew w stolcu, utratę masy nie związaną z dietą lub ćwiczeniami, uporczywe wzdęcia lub uporczywe biegunki/ zaparcia- warto od razu udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu przeprowadzenia dokładnych badań.

Jeśli nie zauważyliśmy u siebie objawów i zależy nam na sprawdzeniu naszego stanu zdrowia, więcej informacji uzyskamy pod numerem telefonu (22) 431 35 53 (infolinia działa w dni pracujące w godzinach 8.00 – 20.00).

Osoby w wieku 50- 65 lat mogą zapisywać się na badanie bez ograniczenia. Jeśli ktoś z naszej najbliższej rodziny choruje lub chorował na nowotwór jelita, na badanie można zapisać się już od 40 roku życia. W przypadku występowania w rodzinie zespołu Lyncha- badanie dostępne jest już od 25 roku życia. Jeśli zaś w rodzinie obecny jest zespół polipowatości FAP- na badanie możemy zapisać się już w wieku od 20 lat. W przypadku dwój ostatnich sytuacji, konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej.