Wielki krok ku odnowie historycznego Zespołu Sierocińca w Gdańsku dzięki dotacji z Unii Europejskiej

Zestaw budynków o bogatej historii, znany jako Zespół Sierocińca, jest jednym z najstarszych na terenie Gdańska. Ten zachwycający obiekt został niedawno obdarowany hojną dotacją, którą przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z funduszy europejskich. Informację tę przekazało biuro prasowe gdańskiego ratusza w środę, ujawniając szczegóły Kwoty finansowania wynoszącej 45 milionów złotych.

Właśnie w środę, decyzję o przyznaniu dofinansowania oficjalnie odebrał Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, podczas spotkania w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na pełne odrestaurowanie budynku dawnego Zespołu Sierocińca położonego przy ul. Sierocej, w samym sercu Gdańska. Prace mają objąć zarówno prace konserwatorskie oraz restauratorskie, jak i roboty budowlane oraz zagospodarowanie przestrzeni dookoła.

Plan odnowy zawiera w sobie m.in. pełną renowację budynku głównego i bocznego, rekonstrukcję pawilonu ogrodowego oraz wyposażenie obiektów. W ramach projektu przewidziano także stworzenie stałej wystawy.

Wiceprezydent Grzelak, cytowany w komunikacie, z entuzjazmem podkreślił znaczenie tej dotacji: „Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 45 mln zł na rozpoczęte prace konserwatorskie dawnego Zespołu Sierocińca. Jednego z najstarszych gdańskich budynków, w którym nie tak dawno odkryliśmy historyczne posadzki z kamienia olandzkiego oraz oryginalne dekoracje malarskie elementów klatek schodowych. To właśnie w nim powstanie nasz Gdański Dom Literatury”.

Komunikat ratusza przypomina też, że prace przy obiekcie zostały rozpoczęte już w 2022 roku. Dotychczas wykonano prace mające na celu wzmocnienie konstrukcji budynku głównego i bocznego, przeprowadzono badania archeologiczne oraz podjęto wstępne prace konserwatorskie.