Wiadomości z warszawskiej delegatury CBA: przeprowadzane są czynności procesowe w spółce Orlen

Według najnowszych informacji, Centralne Biuro Antykorupcyjne z delegatury w Warszawie prowadzi czynności procesowe w koncernie naftowym Orlen. Informacje te zostały potwierdzone przez Biuro po zapytaniu Polskiej Agencji Prasowej na ten temat. Przed tym oficjalnym potwierdzeniem, spółka nie zgodziła się na ujawnienie faktów dotyczących działań CBA w swoim biurze.

Oficjalne oświadczenie CBA mówi: „Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie realizują czynności procesowe w spółce ORLEN SA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku”. Jednak, ze względu na dobro postępowania, na tym etapie CBA nie ujawnia konkretnych szczegółów.

Pierwsze wiadomości, że funkcjonariusze CBA od rana są obecni w siedzibie Orlenu i przeszukują biura zarządu, zostały podane przez Radio Zet opierając się na niepotwierdzonych jeszcze informacjach. Według tych doniesień, działania mają miejsce w ramach śledztwa dotyczącego tzw. „powoływania się na wpływy”. Funkcjonariusze mieliby zajmować się zabezpieczaniem dokumentów, zarówno papierowych jak i elektronicznych, a także zawartością komputerów.

Na pytanie PAP odnośnie tych doniesień, spółka Orlen nie potwierdziła przeprowadzanych działań. „Nie potwierdzamy informacji dotyczących rzekomego przeszukania pomieszczeń w spółce ORLEN przez CBA” – brzmiała oficjalna odpowiedź spółki na zapytania mediów.