Weekend seniora z Kulturą

Wczoraj, 1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Gdańsk świętuje jednak cały weekend. W ramach obchodów organizowany jest Weekend seniora z kulturą, w ramach którego odbędą się przeróżne zajęcia. Od spotkań artystycznych, wystaw fotograficznych i czytania poezji aż po fitness na świeżym powietrzu.

Zajęcia aktywizujące dla seniorów

Akcja ma na celu promowanie aktywnego trybu życia wśród starszych mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Dom Kultury wielu osobom wciąż kojarzy się z miejscem przeznaczonym głównie dla dzieci i młodzieży. Jednak wiele atrakcji przygotowanych jest dla osób, które mają czas na emeryturze i wciąż chcą się rozwijać. Jest to idealne miejsce dla zadbania o swoje samopoczucie, spotkania z rówieśnikami, kultywacją pasji lub rozwijanie nowych. Domy Kultury prowadzą również wiele zajęć pomagających zachować zdrowe ciało. Gimnastyka oraz fitness przystosowana do możliwości i problemów osób po 60 roku życia znajdują się w planie większości oddziałów.

Planowanie i realizacja marzeń

Dla osób, które chcą zrealizować projekt związany z kulturą zorganizowany zostanie warsztat mający na celu pomoc z planowaniem oraz realizacją planów. Nie ważne czy marzy nam się koncert czy wystawa naszych prac- najważniejszy jest pomysł oraz plan jak ten pomysł zrealizować. Właśnie dlatego warto udać się na warsztaty odbywające się 2 października w godzinach 10-15 w Domu Sztuki GAK. Podczas pierwszych warsztatów omówione zostanie dokładne planowanie projektu. Od rozpoznawania potrzeb i dokładnego planowania, po rozpisanie harmonogramu i planu działań oraz oczywiście budżetu przedsięwzięcia.

Kolejna odsłona warsztatów odbędzie się 4 października i poświęcona będzie realizacji zaplanowanych przedsięwzięć. Uczestnicy dowiedzą się na co warto zwrócić szczególną uwagę oraz jak nie tracić zapału do realizacji przedsięwzięcia. Dodatkowo można wziąć udział w konkursie „Marzyć, odkrywać, działać”, w którym główna nagroda to 5000 złotych oraz Pomoc w realizacji wymarzonego wydarzenia. Do konkursu można zgłaszać swoje projekty wydarzeń kulturalnych, dwa z nich zostaną nagrodzone i zrealizowane.

Otwarte pracownie

Dla chętnych spróbowania nowego hobby zorganizowane będą różnego rodzaju zajęcia warsztatowe. Karolina Kurpiewska opowie o makatach, jest to stworzony przez nią nowatorski styl łączący w sobie sztukę z tkanin żakardowych oraz plakatu. Opowie ona o tym jak dokładnie tworzy się tkaniny żakardowe. Przeprowadzi słuchaczy przez każdy etap powstawania dzieła, od projektu grafiki, przez dobranie materiałów aż do etapu realizacji.

Jeśli fascynuje was ceramika, Katarzyna Bielak poprowadzi warsztaty właśnie dla Ciebie. Opowie ona jak wygląda proces od wykonania pracy do jej wypalenia. Jest to naprawdę bardzo dobra możliwość nauki nowych technik, lub pierwszego zetknięcia się z pracą z gliną.

Miłośnicy malarstwa i rysunku również znajdą coś dla siebie. Weronika Stańczak poprowadzi warsztaty dla osób chętnych do nauki rysunku. Są one skierowane zarówno dla nowicjuszy jak i zawsze chętnych do nauki, którzy pierwsze kroki mają już za sobą.