Wakacje w Gdańsku bez licznych remontów dróg – zmiany w przemieszczaniu się mieszkańców

Nadchodzący okres wakacyjny w Gdańsku nie będzie już ściśle związany z licznymi remontami dróg i utrudnieniami, do których kierowcy przywykli w ostatnich latach. W 2022 roku sytuacja wygląda inaczej – dużych inwestycji drogowych jest tak niewiele, że można je zliczyć na palcach jednej ręki. Pomimo tego stan infrastruktury ciągle się pogarsza.

Według Gdańskich Badań Ruchu przeprowadzonych w 2022 roku, ostatnie lata wpłynęły na zmianę codziennych nawyków mieszkańców miasta, a nawet wprowadziły modyfikacje w ich stylu życia. Jak informuje Biuro Rozwoju Gdańska, część obywateli zrezygnowała z dojazdów do pracy samochodem każdego dnia. Zauważono również większe zainteresowanie poruszaniem się pieszo w celu uniknięcia tłoku i skupisk ludzi.

Choć obserwuje się tendencję do rzadszego korzystania z komunikacji miejskiej, takiej jak tramwaje czy autobusy, to jednak nie zaobserwowano znaczących zmian w ruchu samochodowym w Gdańsku. Pomimo tego mieszkańcy w dalszym ciągu korzystają z samochodów w ponad 40 proc. swoich podróży po mieście.