W Gdańsku pojawiły się cztery nowe książkomaty. Usprawnią działanie bibliotek miejskich

Są w końcu i u nas! Chyba wszyscy znają i korzystają z różnego rodzaju paczkomatów. Cenimy je za wygodę i możliwość odbioru i wysyłki paczki w dogodnych dla nas godzinach. Teraz takie rozwiązanie będzie dostępne również dla naszych książek. Nowe urządzenia pojawiły się na Chełmie, Kokoszkach, Morenie oraz Żabiance. Ich zakup był możliwy dzięki funduszom przekazanym przez Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasto Gdańsk.

Nowe książkomaty, większa wygoda w użytkowaniu biblioteki

Książkomaty pozwalają zarówno na odbiór wcześniej zamówionych tomów, jak i oddanie wcześniej wypożyczonych. Jest to szczególnie przydatna możliwość jeśli nie mamy możliwości udania się do biblioteki w godzinach jej działania. W obecnym okresie grypowo-pandemicznym wiele osób woli ograniczać kontakty z innymi. Osoby te nie będą musiały już rezygnować z użytkowania biblioteki.

W urządzeniu odbierzemy zarówno książki jaki audiobooki, wystarczy wcześniej skontaktować się z biblioteką i złożyć odpowiednie zamówienie. Teraz podczas spaceru z dzieckiem czy powrotu z pracy będziemy mogli bez problemu odebrać lekturę, lub też zwrócić przeczytaną. Jest to również idealne rozwiązanie dla osób z fobią społeczną, chorych lub zależnych od opiekunów, które nie mogą same opuszczać mieszkania.

Wszystkie skrytki znajdują się w okolicy bibliotek, odnajdziemy je w zależności od przynależności do biblioteki:

  • Książkomat Biblioteki Kokoszki na ulicy Azaliowej 8
  • Książkomat Biblioteki Chełm na ulicy Dragana 26
  • Książkomat Biblioteki Morenowa na ulicy Wyrobka 5a
  • Książkomat Biblioteki Żabianka na ulicy Gospody 3b

Aby otworzyć odpowiednią skrytkę wystarczy użyć Metropolitarnej Karty do Kultury. Po zbliżeniu karty, drzwiczki otworzą się automatycznie. Urządzenia będą działać całą dobę, niezależnie od pory dnia czy nocy nasza lektura będzie czekać; lub jeśli przypomnicie sobie o bliskim terminie zwrotu książki- bez problemu można połączyć spacer z psem i zwrotem zaległego egzemplarza.

Oficjalna inauguracja książkomatów zaplanowana jest na 27 grudnia.