Miasto zadba o czworonożnych mieszkańców. Postawione zostaną nowe budki dla kotów wolnożyjących

Gdańsk również w tym roku pamięta o dziko żyjących kotach gdańskich. Dzięki zgłoszeniu zapotrzebowania na nowe domki, zakupiono kolejne kocie budki. Kocie noclegownie zostaną wyposażone w dodatkowych 20 dużych oraz 30 mniejszych budek. 28 grudnia, we wtorek zorganizowana zostanie również wigilia, dla czworonożnych przyjaciół. Każdemu opiekunowi kotów wydana zostanie darmowa karma dla zwierzaków.

Gdańsk zachęca do pomocy bezdomnym kotom

Akcja pomocy dla bezdomnych kotów jest organizowana już od 15 lat. Organizatorami są Wydział Środowiska wraz z Regionalnym Centrum Wolontariatu. Założeniem akcji jest wsparcie osób, które na codzień otaczają bezdomniaki opieką. W ramach wigilii dla kotów wydawane są budki-domki dla zwierzaków oraz duże opakowanie karmy. Oprócz podarków wolontariusze będą służyć również pomocą i poradami w zakresie właściwej opieki nad bezdomnymi zwierzętami.

Kocie domki zostały zaprojektowane przy udziale osób zaznajomionych z kocią behawiorystką. Dostępne są dwa rozmiary, mniejsza budka dwu pokojowa i większa cztero. Każdy zwierzak ma własne wejście do domku oraz osobne pomieszczenie do własnego użytku. Domki są odpowiednio ocieplone słomą, aby wytrzymać zimowe temperatury i zapewnić bezpieczne bytowanie mieszkańców. Jedynym warunkiem przyznania i wydania budki jest uzyskanie przez wolontariusza zgody administratora terenu na którym ma ona stanąć. Wolontariusz jest również zobowiązany do utrzymywania czystości i ogólnej kontroli okolicy budki oraz jej mieszkańców.

Gdańska Karta Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów

Już od 2013 roku w Gdańsku istnieje możliwość zarejestrowania się jako oficjalny opiekun bezdomniaków. Karta Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów została wprowadzona w Gdańsku jako pierwsza w całej Polsce. Na dzień dzisiejszy już prawie tysiąc osób skorzystało z możliwości rejestracji i uzyskania dzięki temu pomocy. Jednak Wydział Środowiska szacuje, że o wiele więcej osób pomaga na codzień dziko żyjącym zwierzakom we własnym zakresie. 

Aby zostać społecznym opiekunem kotów wystarczy być mieszkańcem Gdańska i mieć skończone 18 lat.