W Gdański działa akcja „Zielona strefa”

W Gdańsku funkcjonuje niezwykle ważna inicjatywa. Pod nazwą „Zielona strefa” kryje się akcja policyjna, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla zwierząt oraz środowiska. W jej ramach mieszkańcy miasta zachęcani są do zgłaszania przestępstw dokonywanych zarówno na zwierzakach jak i środowisku. W jaki sposób możemy pomóc?

„Zielona strefa”

Gdańska policja prowadzi czynne działania, mające na celu ograniczenie liczby przestępstw jakie są popełniane na zwierzętach oraz środowisku naturalnym. Na celowniku funkcjonariuszy są między innymi kłusownicy, osoby znęcające się nad zwierzętami czy osoby zaśmiecające tereny zielone. Każdy, kto zauważy nielegalne działania lub posiada informacje na ich temat proszone są o kontakt z policją.
Uruchomienie akcji „Zielona strefa” umożliwia anonimowość osoby przekazującej informacje. Przesyłając zgłoszenie, na przykład o krzywdzonych zwierzętach ważne jest, aby zamieścić w niej jak najwięcej ważnych szczegółów. Bardzo przydatne jest załączenie również dowodu w postaci zdjęcia. Zgłoszenie można przekazać poprzez wysłanie wiadomości e-mail lub zadzwonienie na jeden z podanych numerów telefonu.

Jak możemy pomóc?

Jeśli posiadacie informację na temat nielegalnych działań, nie wahajcie się zgłosić tego do odpowiednich służb. Policja zapewnia anonimowość osób zgłaszających, nie ma więc potrzeby obawy.

Najszybszym sposobem jest opisanie sytuacji w e-mailu, jeśli mamy możliwość warto również załączyć zdjęcia. Wiadomości można wysyłać na adres [email protected]. Również za pomocą internetu warto korzystać z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za jej pomocą możemy zarówno sprawdzić jakie nielegalne działania mają miejsce w naszej okolicy, oraz zgłosić ewentualne łamanie prawa.

Do dyspozycji pozostają również dwa numery telefonów. Koordynator ds. Ochrony zwierząt i środowiska dostępny jest po numerem 47 741-69-74. Drugim miejscem, gdzie możemy telefonicznie zgłosić sytuację jest infolinia Wydziału Prewencji KMP w Gdańsku dostępna pod numerem 47 741-65-69.