Uroczyste otwarcie Gdańskiego Festiwalu Piwnego w hotelu Brovarnia

W minioną sobotę Hotel Brovarnia w Gdańsku stał się miejscem wystawnego otwarcia Gdańskich Dożynek Piwnych, popularnie nazywanych Oktoberfestem. Wydarzenie przyciągnęło rzeszę fanów doskonałych trunków piwnych i rozbawienia na najwyższym poziomie. Goście mogli cieszyć się całą gamą atrakcji, począwszy od ceremonialnego odkorkowania beczek z piwem, poprzez degustację dań typowych dla Oktoberfestu, aż po występ komedianta stand-up i loterię z nagrodami. Nie brakowało również wspólnej zabawy przy muzyce i tańcu.

Znany na całym świecie Oktoberfest jest największym festiwalem piwa, który od ponad dwóch stuleci corocznie organizowany jest w Monachium. Tradycyjne bawarskie festyny nazywane Oktoberfesten (niem. październikowe święta) mają swoje korzenie w konieczności spożycia zapasów piwa z kończącego się sezonu browarniczego przed rozpoczęciem produkcji nowego rocznika.

Historia Gdańska również nie jest pozbawiona tradycji związanych z piwowarstwem. Ich początki sięgają aż XII wieku, natomiast okres największego rozkwitu to XVI i XVII stulecie. To właśnie wtedy Gdańsk, z ponad czterystoma browarami na swoim terytorium, stał się największym producentem i eksporterem piwa w tej części Europy. Ciekawostką jest fakt, że słynny astronom Jan Heweliusz był właścicielem czterech gdańskich browarów.