Trójmiasto organizuje pomoc dla Ukrainy

W związku z kryzysową sytuacją w Ukrainie Gdańszczanie i Gdańszczanki organizują pomoc zarówno dla osób mieszkających już w Trójmieście, ale również przybywających dopiero do Polski. Możliwości pomocy jest wiele, od wsparcia zbiórki pięniędzy po donację ubrań, pościeli czy zaoferowanie noclegu. Gdzie i jak można pomóc osobom uciekającym przed konfliktem zbrojnym?

Gdańsk Pomaga Ukrainie

Fundacja Gdańska rozpoczęła akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie, w ramach której zbierane są fundusze dzięki którym możliwe będzie zorganizowanie pomocy. Jeśli dysponujecie możliwością wolontariatu, warto zgłosić się do fundacji.

Potrzebna jest każda para rąk, między innymi osób mogących zapewnić wsparcie psychologiczne dla uchodźców. Najbardziej potrzebne są osoby władające językiem ukraińskim. Bardzo przydatna jest również wiedza w zakresie psychoterapii i psychologii- jednak nie jest to wymóg niezbędny.

Każde miejsce w domu jest również na wagę złota. Jeśli masz możliwość przenocowania osób w potrzebie- również warto się zgłosić z informacją ile osób, na jaki czas oraz od kiedy. Nawet jeśli nie mamy możliwości zakwaterowania osób, być może mamy możliwość zaoferowania czasu. Zarówno wolontariusze przy kuchni, rozdawaniu posiłków, pomocy rannym czy do opieki nad dziećmi. Każda pomoc jest na wagę złota.

Bank Żywności w Trójmieście

Trójmiejski Bank Żywności organizuje zbiórkę produktów spożywczych. Najbardziej potrzebne są posiłki, które nadają się do spożycia na zimno. Wszelkie konserwy, batoniki, słodycze czy przetwory. Również niezwykle ważne jest zebranie butelek z wodą oraz innymi napojami. Także kawa, herbata czy nawet kakao- wszystko co pozwoli na szybkie ogrzanie się i dostarczy energii.

Przyjmowane są również dotacje, które będą wykorzystane do zakupu produktów. Jeśli dokładnie nie jesteśmy pewni co kupić, lub nie mamy możliwości dostarczenia towarów jest to doby sposób aby wspomóc zbiórkę żywności.

#StudenciDlaUkrainy

Uniwersytet Gdański oraz inne gdańskie uczelnie również stały się miejscem pomocy. Dzięki inicjatywie studentów możliwe było zebranie dużych ilości najpotrzebniejszych rzeczy. Korytarze Wydziały Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego zastawione są pudłami wypełnionymi środkami higienicznymi, jedzeniem dla dzieci oraz konserwami. Studenci i studentki uwijają się przyjmując dary i dzieląc je na odpowiednie kategorie
Wszyscy chętni pomocy Ukrainkom i Ukraińcom zachęcani są do przyniesienia niezbędnych rzeczy do lokacji zbiórek. Potrzebne są między innymi koce, pościel, długoterminowa żywność oraz mleko i jedzenie dla dzieci. Miejsca oraz terminy, w których można przynosić rzeczy można odszukać wpisując w wyszukiwarkę Facebooka „ #studencidlaUkrainy”.

Gdynia także zajmuje się organizacją pomocy dla naszych sąsiadów, po więcej informacji zapraszamy na siostrzane portal GdyniaOnline.pl Artykuł mówiący o sytuacji w Ukrainie oraz organizowanej pomocy znajdziecie pod tym linkiem.

Jeden komentarz w temacie “Trójmiasto organizuje pomoc dla Ukrainy

Dodaj komentarz